Şeful Poliției Câmpulung Muscel, pus sub control judiciar. A părăsit locul unui accident în care a rănit doi tineri și s-a ascuns timp de 14 ore
Şeful Poliţiei Municipiului Câmpulung este cercetat sub control judiciar. Comisarul şef Marian Iordache este acuzat că a provocat un accident rutier cu victime şi a fugit apoi de la locul faptei. Două persoane din maşina pe care a lovit-o au fost rănite.
Marius Popescu, reporterul TVR, ne oferă mai multe amănunte: Accidentul s-a produs în seara de 17 spre 18 ianuarie. Vorbim despre o coliziune frontală aproape, spun oamenii legii. În cursul acestei coliziuni, autorul accidentului fiind comisarul-șef, două persoane au fost rănite. Din fericire, vorbim despre răniri destul de ușoare, așadar viețile lor în acest moment nu sunt puse în pericol. Evident, vorbim de pasagerii din mașina lovită. Însă, imediat după acest accident rutier, comisarul a ales să fugă de la locul accidentului și timp de 14 ore a stat ascuns undeva în Câmpulung, susțin surse judiciare. Apoi a început să își sune colegii din poliție, spunându-le faptul că a produs un accident rutier și că, până la urmă, este dispus să se până la dispoziția anchetei. Așa că, până la urmă, a ajuns în fața polițiștilor și a procurorilor care investighează acest caz.
Deși a fost întrebat de ce s-a ascuns timp de 14 ore. Susțin surse jidiciare susțin că a refuzat să răspundă la această întrebare, mai mult întrebat fiind dacă a consumat sau nu alcool și poate că acesta era motivul pentru care s-a ascuns, tocmai pentru ca efectul băuturii să treacă în aceste 14 ore, iarăși nu s-a primit un răspuns satisfăcător pentru anchetatori.
Între timp, evident că lucrurile au evoluat, a fost prezentat instanței și, în urmă, cu aproximativ o oră a primit control judiciar fiind obligat să se supună anumitor condiții, printre acestea numărându-se, evident, prezența la secția de poliție pentru efectuarea controlului, de asemenea, nu are voie să părăsească țara fără acordul procurorului și, de asemenea, nu are voie să conducă dat fiind că a produs acest accident rutier.
Trebuie spus că același polițist, în urmă, cu câțiva ani era remarcat de conducerea Poliției Române pentru faptul că a reușit să convingă o persoană cu intenții suicidale să renunțe la gestul său. Iată, după câțiva ani, se află în cu totul altă ipostază. În aceste ultime 24 de ore, susțin surse judiciare, polițistul a înaintat și cererea pentru a se pensiona și se pare că are acest drept. Se califică de aproximativ doi ani pentru pensionare, deși are numai 49 de ani.

