Șeful Pentagonului, externat după două săptămâni de spitalizare în urma complicațiilor după operația de cancer la prostată

Șeful Pentagonului, externat după două săptămâni de spitalizare / Profimedia Images
16 January 2024, 09:12 (actualizat 16 January 2024, 09:14)

Secretarul american al Apărării a fost externat după două săptămâni de spitalizare. Oficialul s-a internat ca urmare a complicațiilor survenite după operația de cancer la prostată.

Lloyd Austin a transmis un comunicat în care a mulțumit întregului personal medical de la centrul Walter Reed și a afirmat că în timpul recuperării își va continua îndatoririle de acasă.

Spitalizarea șefului Pentagonului a provocat o uriașă controversă în Statele Unite, după ce s-a aflat că nici Casa Albă, nici Congresul, nici măcar adjuncta lui Austin nu au știut despre spitalizarea lui Austin decât câteva zile mai târziu – din presă.

Secretarul Apărării și-a asumat întreaga responsabilitate pentru problemele de comunicare. Administrația Pentagonului afirmă că este în curs o anchetă internă, în care vor fi revizuite toate procedurile pentru asemenea situații.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite