Şeful guvernului spaniol, Pedro Sanchez, a anunţat că rămâne în funcţie
Pedro Sanchez a decis să rămână şef al guvernului spaniol. Astăzi a expirat timpul de gândire pentru Sanchez, care şi-a anulat săptămâna trecută agenda publică pentru a reflecta dacă rămâne sau nu în fruntea executivului.
Sanchez a declarat că va rămâne în postul de şef al guvernului spaniol.
Sanchez a criticat maniera lipsită de onoare, demnitate şi respect a opoziţiei de a face politică.
El a condamnat atacul asupra femeilor şi a soţiei sale, pe care o consideră o victimă, după ce a fost acuzată de trafic de influenţă de către un sindicat de extremă-dreapta.
El a precizat că această perioadă de reflecţie, din ultimele zile, l-a făcut să ajungă la concluzia că e nevoie ca societatea spaniolă să fie mai puternică.
Decizia a fost comunicată şi regelui Spaniei, după care Pedro Sanchez a susţinut o declaraţie de presă la sediul Guvernului.
Procurorii au cerut arhivarea cazului, însă judecătorul nu s-a pronunţat încă.

