Șeful Armatei Române, Gheorghiță Vlad: România are capacitate suficientă pentru apărare în cazul unui atac rusesc. Moscova duce un război ”cognitiv”
Șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiță Vlad, afirmă că războiul dus de Rusia este unul cognitiv, iar în fața unui eventual atac rusesc, România are capacitate suficientă pentru apărare. De asemenea, el a vorbit despre cum ar putea țara noastră ajuta Republica Moldova în cazul în care este atacată, problema doborârii dronelor și despre serviciul militar voluntar, într-un interviu exclusiv la Euronews România.
Gheorghiță Vlad susține că este puțin probabil ca Federația Rusă să declanșeze un atac asupra unui stat NATO și a dat asigurări că România are capacitate suficientă pentru apărare, dar și că Moscova știe că țara noastră își apără ”foarte bine spațiul aerian, integritatea teritoriului”.
”Da (n.r.: România poate rezista cât a rezistat Ucraina). Astea sunt și motivele pentru care am mai declarat că avem nevoie de o populație pregătită pentru apărare, o industrie națională capabilă să sprijine efortul de război și un plan coerent pentru combaterea dezinformării. Dacă avem aceste trei elemente, o națiune poate să reziste, are capacitatea de a respinge un eventual agresor. Dacă analizați cele trei elemente, o să vedeți că România are capacitate suficientă pentru apărare, o să vedeți că România are capacitate suficientă pentru apărare, pentru că vorbim de o capacitate defensivă suficientă. Nu știu de ce punem în discuție această problemă, pentru că avem o situație de securitate foarte bună, avem parteneri pe care ne bazăm, s-au făcut pași foarte mari în dezvoltarea economică a României. Legislativ, am găsit instrumentele corespunzătoare pentru a ne pregăti populația. Cred că și la nivel societal au fost făcuți foarte mulți pași în ultimii 30 de ani. Ca român, ca militar, eu sunt convins că România are capacitatea”, a afirmat el în interviul Euronews România.
Războiul hibrid al Rusiei asupra României
Șeful Armatei Române a precizat că Statul Major ia în calcul toate amenințările la adresa securității naționale și a vorbit despre ”provocările de natură hibridă” inițiate de Rusia.
”E o falie foarte fină pe care Federația Rusă încearcă să o speculeze. Dezinformarea, fake-news, influențarea populației în ceea ce privește alegerile democratice, percepția asupra valorilor, narativul că mai degrabă se investește în educație, cultură, asistență medicală decât în securitate. Securitatea costă. Rusia duce un război cognitiv, un război cu mințile cetățenilor noștri. Influențarea psihologică și crearea de comportamente care să servească narativului Federației Ruse. Și nu numai.”
Ce ar face România dacă Republica Moldova ar fi atacată de Rusia
De asemenea, șeful Armatei Române a subliniat că România ar putea ajuta Republica Moldova în cazul în care ar fi atacată de Rusia în baza legii care protejează cetățenii români aflați în afara granițelor naționale.
„Armata Română ajută Republica Moldova pentru a-și dezvolta capacitatea defensivă. Avem foarte multe programe de instruire în comun, programe de dezvoltare a capabilităților, oferim asistență armatei Moldovei să-și dezvolte capacitățile de apărare. România continuă să fie un aliat fidel al Republicii Moldova, avem un parteneriat strategic și vom ajuta cu absolut tot Republica Moldova în caz de atac”.
”În mare parte, da (n.r.: dacă România ar interveni în ajutorul Republicii Moldova ar implica și NATO). Dar nu uitați că avem o lege prin care statul român, în caz de conflict, trebuie să asigure asistență cetățenilor români aflați în afara granițelor naționale. România are instrumentele politice, militare și de altă natură, astfel încât să sprijine Moldova și mai ales cetățenii români din Republica Moldova”, a afirmat Gheorghiță Vlad.
Serviciul militar voluntar, ”problemă de securitate națională”
Șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiță Vlad, susține că noua lege a apărării, care include și serviciul militar voluntar, este binevenită în contextul actual. Generalul a precizat că această problemă este una de securitate națională.
”Eu o consider o problemă de securitate națională. Drept urmare, am introdus acest serviciu care, din punctul meu de vedere, poate fi efectiv începând cu anul viitor, în funcție de alocările bugetare. Bineînțeles, el va fi deschis pentru toți tinerii voluntari și – specific încă o dată, voluntar – să vină să facă un stagiu de pregătire de patru luni. Tineri între 18 și 35 de ani, indiferent de sex, religie sau alte constrângeri sociale. Este vorba de o pregătire militară generală, nu pe specialități, arme sau alte nivele de pregătire, o pregătire militară generală, adică să știe să tragă cu arma, să să orienteze în teren greu, să îmbrace un complet de protecție, practic, să cunoască baza pregătirii militare și o instruire corespunzătoare”, a explicat acesta în interviul acordat Euronews România.

