Şeful Statului Major al Apărării, Gheorghiţă Vlad, urmărit penal pentru complicitate la uzurparea funcţiei. Ar fi intervenit pentru suplimentarea locurilor la buget la Facultatea de Educație Fizică și Sport
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad a fost pus sub acuzare și are calitatea de suspect într-un dosar de corupţie instrumentat de procurorii militari ai DNA. Este acuzat de complicitate la uzurparea funcției, pentru că ar fi determinat suplimentarea locurilor de la buget la Facultatea de Educație Fizică și Sport în favoarea fiicei unui alt general, pentru ca aceasta să poată fi angajată automat în Armată. Șefului Armatei a respins acuzațiile, iar ministrul Apărării, Radu MIruță, anunță o analiză înainte de orice decizie.
Potrivit DNA, generalului i-au fost aduse la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile penale la data de 2 iunie 2026. Acesta este cercetat pentru complicitate la uzurparea funcției, dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit.
Generalul Gheorghiță Vlad nu a făcut nicio declarație nici la intrarea în sediul DNA, nici la ieșire și a evitat dialogul cu jurnaliștii prezenți la fața locului. El a fost însoțit de un avocat.
Ce acuzații aduc procurorii
Procurorii militari susțin că, în luna iulie 2025, generalul Vlad Gheorghiță, prin acte de complicitate, ar fi înlesnit emiterea și semnarea de către general-locotenent Iulian Berdilă, locțiitorul pentru operații și instrucție al șefului Statului Major al Apărării, a unei solicitări adresate Ministerului Educației și Cercetării.
Solicitarea viza suplimentarea locurilor de la buget pentru Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport București, Facultatea de Educație Fizică și Sport.
Potrivit DNA, demersul ar fi fost făcut cu depășirea limitelor atribuțiilor conferite de legislație, în condițiile în care o astfel de solicitare era atributul exclusiv al Direcției Generale Management Resurse Umane, structură centrală din cadrul M.Ap.N.
20 de locuri suplimentate la buget
Procurorii arată că înscrisul oficial emis în aceste condiții ar fi determinat luarea deciziei de suplimentare cu 20 de locuri de la buget. Astfel, candidați admiși inițial pe locurile cu taxă ar fi fost promovați pe locurile de la buget suplimentate.
Prin această modalitate, susțin anchetatorii, ar fi fost vătămate interesele legitime ale Ministerului Apărării Naționale, prin afectarea relațiilor instituționale. În același timp, ar fi fost creat un folos necuvenit în beneficiul celor 20 de candidați.
Potrivit DNA, la finalizarea studiilor universitare, trei dintre acești candidați ar urma să fie încadrați pe posturi de ofițer în cadrul Ministerului Apărării Naționale.
Printre cei 20 admiși la buget pe lista suplimentară se afla și fiica generalului Şomordolea, fostul secretar general al CSAT.
Gheorghiţă Vlad: Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse
Șeful Statului Major spune că e nevinovat și se declară surprins de momentul ales pentru acuzații, în condițiile în care faptele sunt de un an iar țara, se află într-un context deosebit de sensibil și complex.
Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse și afirm fără echivoc că nu am săvârșit nicio faptă de corupție și nu am avut nicio implicare, directă sau indirectă, în activități care ar putea constitui complicitate la asemenea fapte, a scris Gheorghiţă Vlad pe pagina sa de Facebook.
Şeful Statului Major al Apărării a precizat că dosarul este instrumentat de aproape un an și că decizia de punere sub acuzare vine “într-un context deosebit de sensibil și complex la nivel național”: Voi avea încredere că adevărul va rezulta din analiza obiectivă a faptelor și a probelor, însă nu pot să nu observ caracterul cel puțin curios al momentului ales pentru formularea acestor acuzații, în condițiile în care dosarul este instrumentat de aproape un an, iar decizia de punere sub acuzare intervine tocmai acum, într-un context deosebit de sensibil și complex la nivel național.
Surse: Generalul Șomordolea, pus sub învinuire la începutul anului
Surse judiciare spun că Șomordolea a fost pus sub învinuire la începutul anului. DNA a anunţat Administraţia Prezidenţială, iar Şomordolea şi-a dat demisia din CSAT și a fost trecut în rezervă. Era de 10 ani consilier de stat, în funcţia de secretar al Consiliul Suprem de Apărare a Ţării. Procurorii DNA ar fi obținut informațiile după percheziţii informatice în telefoanele lui Şomordolea, unde au gasit discuţii pe WhatsApp pe acest subiect cu generalul Gheorghiţă Vlad.
Ilinca Nazarie, jurnalist TVR: Sistemul de favoruri ar fi vizat și alți înalți ofițeri, potrivit unor surse. Sunt verificate presupuse intervenţii legate de avansarea în grad a fiicei generalului Mircea Anicescu. Numele generalului Iulian Berdilă, fost șef al Statului Major al Forțelor Terestre, apare în dosar şi în contextul unor transferuri, decorări sau angajări în MApN. Berdilă a fost pus şi el sub învinuire în acest dosar, fiind audiat în urmă cu câteva săptămâni.
Generalul Berdilă: Resping categoric orice insinuare
Generalul Iulian Berdilă respinge și el o intervenție ilicită de care îl acuză procurorii, iar situația invocată nu ar fi una de natură penală în ceea ce îl privește.
“Resping categoric orice insinuare privind existența unei activități ilicite sau a unei conduite de natură penală din partea mea. Situația invocată nu reprezintă o problemă de natură penală în ceea ce mă privește, ci vizează un context de împrejurări față de care nu am avut nicio implicare și despre care nu am avut cunoștință în maniera în care se încearcă a fi acreditat”, a scris generalul Berdilă într-o postare pe Facebook.
Ce spune Rectorul UNEFS
17 insituţii de învățământ superior din România au în fiecare an locuri speciale pentru absolvenţii liceelor militare sau pentru cei care aleg să urmeze o carieră militară. Între ele este şi Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport București – Facultatea de Educație Fizică și Sport. Rectorul spune ca el a facut o solicitare de suplimentare a locurilor bugetate, din cauza numărului mare de candidați.
Marius Stoica, rector UNEFS: Aceşti doi candidaţi de care m-aţi întrebat dvs, ei erau pe listă, dar erau admişi pe locurile cu taxă. Eu am făcut acest lucru (solicitare suplimentare) chiar în timpul sesiunii în care, după prima probă practică, aşa este la universităţile vocaţionale am avut un număr de 589 de candidaţi pe 168 de locuri. Nimeni nu s-a aşteptat ca la noi, la Universitate, la acest program, să fie aşa de mulţi candidaţi. Şi am vrut să îi ajutăm să putem să creştem cifra şi am făcut o solicitare suplimentară prevăzută de lege, în termene, asta se poate verifica, cu aprobarea Consiliului de Administraţie, deci nu am făcut-o eu personal, cu 50 de locuri. Iar ministerul, prin semnătura domnului ministru, cu adresă, am aici în faţă documentele, ne-au suplimentat cu 20 de locuri pentru programul de licență.
Reporter: Dintre aceste 20 de locuri două fiind pentru MAPN?
Marius Stoica, rector UNEFS: Întâmplător, da. Şi restul pentru studenţii civili. Deci, în momentul în care am făcut solicitarea şi am primit aceste 20 de locuri puteau pe clasament să nu fie niciunul de la MApN. Eu nu am stat de vorbă niciodată cu acest domn general, eu am ţinut legătura numai cu o persoană desemnată oficial sub semnătură de dumnealor privind această legătură între Ministerul Apărării Naţionale şi Universitate.
Anul acesta, pentru admiterea la Facultatea de Educație și Sport din cadrul UNEFS, MApN are alocate 10 locuri. La absolvire, studenţii vor fi luaţi în evidenţă la Academia Forțelor Terestre.
Ministrul Radu Miruță: Vom vedea care este cea mai bună decizie
Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării: Este strictă responsabilitatea Parchetului și gestionează cazul în consecință, pentru potențialele consecințe pe care această situație le are în desfășurarea activităților la Armata Română, urmează o analiză, este evident. Am luat act de ce s-a întâmplat, vom vedea în perioada următoare care este cea mai bună decizie pentru Armata Română. L-am informat și pe domnul președinte Nicușor Dan despre această situație. Azi dimineață a fost chemat la Parchet. Am văzut și eu, în momentul ăsta, am văzut comunicatul Parchetului. În funcție de discuțiile pe care le vom avea în perioada următoare, vom vedea care este cea mai bună decizie pentru Armata Română.
Generalul Gheorghiță Vlad se află de doi ani și jumătate la conducerea Statului Major al Apărării. Are 56 de ani și e general cu patru stele în cadrul Forțelor Terestre ale Armatei Române. Absolvent al Școlii Militare de Ofițeri Activi de Tancuri, ulterior s-a aflat la comanda mai multor structuri militare. Este veteran al teatrului de operații din Irak, unde a îndeplinit o misiune în 2007.
Potrivit unui comunicat de presă al Statului Major al Apărării, Direcția Națională Anticorupție desfășoară activități specifice de verificare. Pentru a nu influența acțiunile aflate în desfășurare, Statul Major al Apărării nu poate face comentarii suplimentare. Instituția cooperează pe deplin cu autoritățile abilitate și va comunica informațiile care pot fi făcute publice, în condițiile legii.
Generalul Gheorghiță Vlad a fost învestit ca șef al Statului Major al Apărării în 30 noiembrie 2023.
Anterior, a fost locțiitor al șefului Statului Major al Apărării, iar în perioada 2020-2022 a deținut funcția de locțiitor pentru operații și instrucție în aceeași instituție.

