Şefa CAB, acuzaţii grave la adresa Televiziunii Române: Difuzarea reportajului Recorder, atentat la ordinea constituţională

11 December 2025, 18:45

Şefa Curţii de Apel Bucureşti a lansat acuzaţii grave la adresa Televiziunii Române. Difuzarea reportajului Recorder „Justiţie capturată” ar echivala nici mai mult nici mai puţin decât cu un atentat la ordinea constituţională, spune judecătoarea Arsenie. Telespectatorii postului nostru nu sunt de acord, după cum o arată valul de reacţii încurajatoare pe pagina Facebook a TVR1. Dar şi vocile din stradă.

La finalul conferinţei de presă organizată după revolta publică stârnită de reportajul Justiţie capturată, şefa Curţii de Apel, judecătoarea Liana Arsenie, a făcut referire la difuzarea materialului pe postul TVR1. Şi a folosit termeni penali.

Liliana Arseni, preşedinta CAB: Atacul politic instituţionalizat rezultă chiar din prezentarea la Televiziunea Publică naţională a unui film foarte artistic cu pretenţii de documentar, fiind evidentă instigarea publică împotriva ordinii constituţionale.

Opinia şefei Curţii de Apel nu e nici pe departe împărtăşită de telespectatorii postului nostru.

Mii de oameni ne-au scris pe Facebook şi au salutat decizia difuzării reportajului. Inclusiv figuri publice care spun că a fost o decizie editorială binevenită, un pas curajos.

Televiziunea Naţională şi-a respectat astfel misiunea publică, aceea de a informa cetăţenii, au scris telespectatorii.

Mesaje de încurajare au venit şi pe email, imediat după acuzaţiile aduse de Liana Arsenie. Mulţi cer televiziunii publice să ducă mai departe investigaţia.

Aşa cum au remarcat telespectatorii, prin preluarea materialului Recorder, Televiziunea nu a făcut decât să-şi îndeplinească datoria. Articolul şapte din Legea 41/1994 privind funcţionarea Societăţii Române de Televiziune prevede promovarea şi încurajarea creaţiilor româneşti la televiziunea publică. Potrivit legii, TVR trebuie să aloce spaţiu şi creaţiilor realizate de producători independenţi.

Decizia de difuzare a reportajului a fost salutată şi în strada, de protestatarii strânşi aseară în faţa Consiliului Superior al Magistraturii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite