Ședință solemnă în Parlament, dedicată aniversării Zilei Naționale a României
Ședință solemnă, marți, după-amiază, în Parlamentul României, pentru a marca 107 ani de la Marea Unire. Senatul și Camera Deputaților s-au reunit pentru a marca astfel evenimentul. Liderii politici au vorbit despre patriotism și nevoia de sacrificiu, fiecare din viziune proprie, au condamnat la unison acțiunile de dezbinare și s-au îndemnat reciproc la unitate și solidaritate. S-a citat din opera lui Eminescu, s-a vorbit despre viitorul României și despre nevoia găsirii unui ideal care să unească tânăra generație. Premierul a pledat pentru nevoia urgentă a reformelor statului.
Ședința solemnă dedicată Unirii de la 1918, condusă de președintele Senatului, Mircea Abrudean, a început cu intonarea Imnului Național.
Au participat premierul Ilie Bolojan, miniștrii, foștii președinți ai României Emil Constantinescu și Traian Băsescu, reprezentanți ai cultelor religioase, ai Academiei Române, ai Corpului Diplomatic.
Au rostit discursuri președintele Senatului, Mircea Abrudean, președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, premierul Ilie Bolojan, dar și reprezentanți ai grupurilor parlamentare din cele două camere ale Parlamentului, în limita a 5 minute pentru fiecare grup parlamentar, dar și din partea deputaților și senatorilor neafiliați.
S-a făcut apel la unitate și la solidaritate atât în societate, cât și pe scena politică, într-un context internațional fragil.
Au fost subliniate nevoia reformelor statului, menținerea fermă a României în lumea europeană și occidentală, urgenţa unei reconcilieri în societate, dar și recunostinţa pentru cei care au format România modernă.
Din discursurile despre unitate nu au lipsit însă nici mesajele critice pe care politicienii și le-au adresat în numele poporului și al țării.
În fața Parlamentului, premierul a făcut apel la voință politică pentru a putea reforma statul, ca unică soluție pentru salvarea României.
Ilie Bolojan, prim-ministru: Am fost nevoiți să luăm decizii dificile, unele măsuri nu au fost populare, unele au fost chiar dureroase și știu asta, dar toate au fost necesare, ca să lăsăm generației viitoare o țară mai bună decât cea pe care am moștenit-o noi. În ultimul an, încrederea românilor în democrație a fost pusă la încercare. Unitatea noastră, ca națiune și societate, este și ea pusă la încercare în fiecare zi. Dușmanii noștri de astăzi sunt dezbinarea, neîncrederea și lipsa de responsabilitate. România are nevoie de responsabilitate politică și de predictibilitate. Nu de o confruntare permanentă. Nu de instigare și nu de haos. 1 Decembrie ar trebui să fie un moment de unitate în jurul valorilor fundamentale ale statului român: democrație, libertate, lege și respectul pentru fiecare cetățean. Acestea sunt coloana vertebrală a României moderne. Iar în inima statului național unitar român, consfințit la 1 Decembrie 1918, stă vocația noastră occidentală și europeană. Să nu uităm că apartenența la lumea occidentală și valorile ei fac parte din ADN-ul națiunii noastre. Și-au spus opinia și partenerii de guvernare, unii în notă critică.
Ședința a avut loc la o zi după ceremoniile militare şi religioase care au marcat 1 Decembrie.
La final, Guvernul și-a asumat răspunderea pe tema legii referitoare la pensiile magistraţilor.

