Ședință la Primăria Capitalei cu locatarii blocului din Rahova. Ce urmează: punerea în siguranță, dezafectarea, probabil demolarea

O explozie puternică s-a produs într-un bloc situat pe ”Calea Rahovei”
18 October 2025, 22:51

A fost şedinţă de urgenţă la Primăria Capitalei. La întâlnire au participat şi locatarii scării unde s-a produs deflagraţia. Ce probleme au fost analizate la Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă și ce decizii s-au luat aflăm de la Alex Costache.

Primarul interimar Stelian Bujduveanu le-a prezentat locatarilor blocului din Rahova concluziile raportului Inspectoratului de Stat în Construcții, care propune dezafectarea imobilului.

Urmează punerea în siguranță a blocului, realizarea unei expertize în urma căreia se va decide dacă imobilul va fi demolat sau nu, însă spre această direcție se merge.

Stelian Bujduveanu a mai prezentat variantele pe care le au după ce au rămas fără locuințe: primele trei zile cazare în camere de hotel, pe cheltuiala primăriei, iar de luni relocarea în spații locative sau apartamente ale Primăriei Capitalei sau Primăriei Sectorului 5 sau puse la dispoziție de ONG-uri. Cei care optează pentru varianta de a închiria imobilele de pe piață vor avea chiria plătită de către Primăria Capitalei, pentru cei ale căror apartamente sunt inutilizabile.

Primarul a mai anunțat că o sumă de 1.500 de lei va fi pusă la dispoziția fiecărei familii afectate de explozie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite