Coaliția de guvernare este nefuncțională pentru moment. Ce condiții pune PSD

11 August 2025, 07:22 (actualizat 11 August 2025, 18:17)

Coaliția de la guvernare trece printr-o nouă criză politică. PSD a decis să nu mai participe la ședințele coaliției și pune condiții pentru revenirea la masa discuțiilor. Social democrații sunt nemulțumiți de cum sunt tratați în coaliție. Și au mai multe reproșuri, în special la adresa premierului Ilie Bolojan și a celor de la USR.  Liderii USR îi invită pe social-democrați să se reîntoarcă la masa discuțiilor.

Convocați de urgență să decidă dacă mai stau la guvernare, unii lideri ai PSD au cerut retragerea, supărați că nu sunt consultați în luarea deciziilor și de atitidinea unor parteneri de la USR. După ore de discuții, social-democrații au decis doar să ia o pauză de la ședințele coaliției.

Sorin Grindeanu, preşedintele interimar al PSD:PSD condiționează participarea de acum înainte la ședințele coaliteii de: adoptarea unui pachet pt eliminarae privilegiilor, pensii speciale, reduceri de agenții centrale și județeane (…) reducerea numărului de membri în CA-uri, discuțiile cu Ministerul Finanțelor pentru găsirea de bani pentru Anghel Saligny  și bani pentru autostrada Moldovei. Când vor fi adoptate, PSD revine la ședințele coaliției”.

USR susține că discuțiile la Pachetul Fiscal 2 sunt destul de avansate și îi invită pe social-democrați să revină la masa discuțiilor.

Cristian Seidler, purtător de cuvânt al USR: Întălnirile anterioare erau exact axate pe Pachetul Fiscal 2. Singurul moment în care au fost amânate se datorează acelei amânări a PSD din cauza participării la funeraliile lui Iliescu, nu a existat alt motiv”.

Asperitățile dintre PSD și USR s-au accentuat după decesul lui Ion Iliescu, când liderii USR au decis să nu participe la funeralii. Social-democrații vor garanții că își pot impune agenda și îi avertizează din nou pe parteneri că guvernarea depinde de PSD.

Daniel Zamfir, senator PSD: PSD are mai mulți parlamentari decât PNL și USR la un loc. Nu discutăm pe cine să excludem și pe cine să mai aducem la guvernare, atitudinea colegilor noștri de la USR trebuie categoric revizuită. Am văzut reacții ale unor oameni pur și simplu schimonosiți de ură, ori cu ură nu poți să construiești”.

Premierul Ilie Bolojan și liberalii nu au comentat încă decizia PSD. Dar în contextul nemulțumirilor exprimate de social-democrați, Ilie Bolojan a subliniat care sunt prioritățile: “Nu este ușor să armonizezei lucrurile, dar problemele țării noastre sunt atât de serioase, că dacă într-adevăr ce ne împinge în politică e să facem lucruii bune, acum putem dovedi”.

În nici două luni de la învestirea cabinetului, coaliția a trecut prin mai multe episoade de criză, iar Guvernul a fost “încercat” și de o moțiune de cenzură. Reformele anunțate de premierul Ilie Bolojan s-au împotmolit după primul Pachet cu măsuri de austeritate. Mai sunt două, însă partenerii de coaliție nu reușesc să ajungă la un acord prinvind conținutul lor și modalitatea de adoptare.

Negrescu: PSD nu ameninţă, vrem decenţă, responsabilitate, dialog

Partidul Social Democrat nu ameninţă, vrea decenţă, responsabilitate, dialog, a declarat europarlamentarul Victor Negrescu, luni, înainte de şedinţa Biroului Permanent Naţional a partidului, care va stabili poziţia social-democraţilor privind continuarea colaborării guvernamentale.

Negrescu a fost întrebat dacă în interiorul PSD există un curent puternic privind ieşirea de la guvernare.

“Nimeni nu ameninţă cu nimic, PSD a mers în faţa românilor cerându-le votul pentru o serie de obiective şi dorim ca aceste obiective să fie implementate în actul de guvernare. (…) Din nou, să fim foarte clari, PSD nu ameninţă, PSD este foarte responsabil, am intrat la guvernare, am acceptat un premier care nu face parte din PSD, deşi ponderea noastră politică este mult mai mare, vrem decenţă, responsabilitate, dialog, nu vrem să pornim de pe poziţii radicale, aşa cum fac anumiţi oameni politici care susţin acest Guvern”, a afirmat Victor Negrescu.

Acesta a adăugat că sunt anumite decizii cu privire la care ar fi trebuit să existe consultări mult mai ample.

“Ştiţi foarte bine – deciziile care privesc pensiile, în mod special, deciziile care privesc puterea de cumpărare, deciziile care privesc programul ‘Anghel Saligny’. Toate aceste aspecte au fost discutate în PSD, vor fi discutate şi astăzi. Nu mă aştept la o decizie astăzi, pentru că orice decizie presupune consultarea Consiliului Politic Naţional şi a membrilor de partid, însă este bine că există această discuţie astăzi. Foarte important pentru noi este şi maniera în care PSD este tratat de către colegii şi partenerii noştri de coaliţie”, a mai declarat Victor Negrescu.

El a adăugat că foarte importantă este şi maniera în care PSD este tratat de către colegii şi partenerii de guvernare.

“PSD este, conform rezultatelor date de ultimele alegeri parlamentare, cel mai mare partid politic din România, şi în consecinţă dorim decenţă, respect şi dialog pentru a găsi soluţiile cele mai bune”, a subliniat Negrescu.

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a declarat luni că este un lucru pozitiv faptul că Titus Corlăţean va candida pentru funcţia de preşedinte la congresul partidului, motivând că în acest fel va exista competiţie.

“Faptul că şi-a anunţat candidatura Titus Corlăţean e un lucru pozitiv. E foarte bine. Va exista competiţie în partid, fiecare va avea o linie proprie pe care o va prezenta, o abordare de viitor a partidului”, a spus Zamfir la sediul central al PSD, înainte de reuniunea Biroului Permanent Naţional al partidului.

El a adăugat că şi-ar dori să aibă loc mai repede congresul PSD în care urmează să fie aleasă conducerea partidului.

“Eu mi-aş dori ca acest congres să se desfăşoare cât mai repede, tocmai pentru a avea o conducere legitimă, aleasă pe patru ani, care să gestioneze responsabil treburile guvernării. (…) E loc de orice suflu în conducerea partidului, suflu nou sigur va fi. Tinerii au fost tot timpul, sunt lupi care confirmă, lupi care confirmă mai puţin. Niciodată tinereţea nu a fost o virtute, eu cel puţin aşa am considerat. Cred că la nivelul conducerii unui partid trebuie să existe o împletire a oamenilor cu experienţă, cu carieră politică, oameni determinaţi, oameni, în primul rând, care în cariera lor politică să probeze că au avut rezultate. Oamenii aşteaptă de la politiceni rezultate, mai mult decât vorbe”, a afirmat acesta.

Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat săptămâna trecută convocarea Biroului Permanent Naţional.

“Am decis convocarea unei reuniuni a Biroului Permanent Naţional pentru ziua de luni, în vederea analizării situaţiei create în interiorul coaliţiei de guvernare ca urmare a poziţionării unor parteneri faţă de organizarea ceremoniilor oficiale dedicate fostului preşedinte al României, Ion Iliescu. În opinia PSD, acţiunile şi declaraţiile recente ale unor membri ai coaliţiei, contrare obligaţiilor legale şi normelor de conduită instituţională, afectează nu doar relaţiile dintre partidele semnatare ale Acordului politic de guvernare, ci şi echilibrul necesar în funcţionarea Guvernului”, a scris Grindeanu pe Facebook.

Potrivit acestuia, PSD consideră că, indiferent de diferenţele ideologice sau de interpretările istorice, respectul faţă de instituţiile statului, faţă de normele constituţionale şi faţă de memoria istorică trebuie să prevaleze în viaţa politică.

Organizarea ceremoniilor oficiale prevăzute de lege în cazul decesului unui fost şef de stat nu este o chestiune opţională, ci o responsabilitate instituţională. Reuniunea Biroului Permanent Naţional are ca obiectiv evaluarea impactului acestor evenimente asupra funcţionării coaliţiei de guvernare şi stabilirea unei poziţii clare a partidului în raport cu continuarea colaborării guvernamentale, în condiţii de respect reciproc şi corectitudine politică. PSD rămâne angajat în susţinerea unei guvernări stabile, în interesul cetăţenilor, dar subliniază că loialitatea politică, buna-credinţă şi dialogul între parteneri reprezintă fundamente indispensabile ale oricărei construcţii politice durabile”, a spus Grindeanu.

Discuţiile în coaliţie au început după ce USR a propus în şedinţa de Guvern din 5 august să nu fie declarată o zi de doliu naţional în memoria fostului preşedinte Ion Iliescu.

Din respect pentru victimele Revoluţiei şi ale Mineriadelor, USR a propus în şedinţa de Guvern să nu fie doliu naţional. Luăm act de decizia Guvernului. Reprezentanţii USR nu vor participa la funeralii”, spunea, la acea dată, preşedintele USR, Dominic Fritz.

Ulterior, PSD anunţa că membrii din conducerea partidului au decis să nu mai participe la şedinţele coaliţiei de guvernare până când cei de la USR nu îşi vor revizui atitudinea.

“Istoria nu poate fi mistificată! Iar cei care judecă azi vor fi judecaţi mâine, la rândul lor! PSD are respect faţă de instituţiile statului român! Refuzăm să girăm formele de instigare la ură publică manifestate de liderii USR, chiar şi în şedinţe oficiale de Guvern. De aceea, am decis, alături de colegii din conducerea PSD, să nu participăm la şedinţele coaliţiei până când cei de la USR nu vor da dovadă de maturitate politică şi îşi vor revizui atitudinea!”, a afirmat Sorin Grindeanu, pe 6 august, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Premierul Ilie Bolojan consideră că Guvernul a luat decizia corectă în cazul organizării funeraliilor fostului preşedinte Ion Iliescu, punctând faptul că în astfel de situaţii trebuie păstrată o atitudine decentă.

Bolojan a subliniat, la Antena 3 CNN, că un preşedinte al României, indiferent de persoana lui, “este un om care a avut milioane de voturi în spate”.

“Cred că şi în astfel de situaţii, într-un limbaj simplu, trebuie să avem şi aici o rânduială, dacă pot să spun aşa, şi acest tip de funeralii sunt o procedură care mie mi se pare standard, pe care trebuie să o derulăm, pentru că un preşedinte al României, indiferent de persoana lui, este un om care a avut milioane de voturi în spate. Nu am mai avut un astfel de deces în aceşti ani şi trebuia gândită o procedură standard pentru astfel de situaţii şi am crezut că a face un lucru în formula în care este el reglementat este un lucru bun şi cred că, cu această procedură, se setează şi pentru anii următori o organizare şi pentru aceste evenimente. În plus, în astfel de situaţii, cred că e bine să păstrezi o atitudine normală, o atitudine decentă. Este ca la o înmormântare în comunitatea ta – dacă ai un respect pentru defunct, pentru familia lui, te duci la înmormântare, dacă nu, îţi vezi de treaba ta, dar nu trebuie neapărat să protestezi, să spunem, la poartă, da? E o chestiune de decenţă şi de normalitate în această situaţie. (…) Guvernul României a luat – cred eu – decizia corectă de a le organiza (funeraliile – n.r.) şi asta trebuie să facem şi asta am făcut“, a declarat premierul Ilie Bolojan.

Premierul Ilie Bolojan, despre posibilitatea ca PSD să iasă de la guvernare: Sper să nu avem o astfel de situaţie

Premierul Ilie Bolojan şi-a exprimat speranţa că PSD nu va ieşi de la guvernare, în contextul tensiunilor recente generate de poziţionările diferite ale partenerilor de coaliţie în legătură cu ceremoniile oficiale dedicate fostului preşedinte Ion Iliescu şi a subliniat că stabilitatea politică este crucială pentru România, mai ales în actualul context economic şi social.

“Sper să nu avem o astfel de situaţie şi eu cred că toţi cei care suntem în guvernare, suntem conştienţi de situaţia în care se găseşte ţara noastră, iar un indicator important după care este judecată o ţară este şi cel legat de stabilitatea politică. Pentru că stabilitatea politică înseamnă predictibilitate atunci când iei măsuri, înseamnă capacitatea de a le lua efectiv şi înseamnă politici pe termen lung, înseamnă normalitate şi posibilităţi de dezvoltare. Ştiind realitatea, aceste partide au format această coaliţie dorind să corecteze lucrurile şi deci partea de stabilitate este foarte importantă”, a declarat Bolojan, duminică seara, la Antena 3.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite