Secretarul de stat al SUA participă la reuniunea G7 de la Paris. Războiul din Orientul Mijlociu, în centrul discuţiilor
Miniștrii de Externe ai celor șapte state puternic industrializate s-au întâlnit astăzi la Paris.
Oficialii din Statele Unite, Franța, Marea Britanie, Canada, Italia, Japonia și Germania au pe agenda discuțiilor situația din Iran, în special cea a traficului maritim prin strâmtoarea Ormuz.
Secretarul de Stat american Marco Rubio este la Paris și va discuta cu partenerii Americii și despre securitatea din Ucraina, în special despre renovarea sarcofagului de la centrala nucleară de la Cernobîl.
Este prima întâlnire a unui oficial al Administrației Trump cu partenerii din Europa, după ce mai mulți lideri europeni au refuzat să se implice militar în conflictul din Iran.
Întrebat de reporteri despre primirea la care se așteaptă, Rubio a declarat înainte de zbor că așteaptă cu nerăbdare să se întâlnească cu omologii săi și „vom avea întâlniri grozave.
„Nu sunt acolo ca să-i fac fericiți. Mă înțeleg cu toți la nivel personal și lucrăm cu acele guverne foarte atent. Dar oamenii pe care sunt interesat să-i fac fericiți sunt oamenii Statelor Unite. Pentru ei lucrez.” „Nu lucrez pentru Franța, Germania sau Japonia”, a spus el.
Rubio a părăsit Washingtonul pentru reuniunea G7 la câteva ore după ce Trump s-a plâns de faptul că țările NATO nu au intervenit pentru a ajuta SUA și Israelul în atacul lor asupra Iranului.
„Sincer, cred că țările din întreaga lume, chiar și cele care se plâng puțin de acest lucru, ar trebui să fie de fapt recunoscătoare că Statele Unite au un președinte dispus să înfrunte o amenințare ca aceasta”, a declarat Rubio la o ședință de cabinet de joi.

