Secretarul american al Apărării, internat la terapie intensivă. Lloyd Austin şi-a delegat atribuţiile

Secretarul american al apărării, Lloyd Austin. Sursa foto: captura video
Secretarul american al apărării, Lloyd Austin. Sursa foto: captura video
12 February 2024, 08:24 (actualizat 12 February 2024, 09:50)

Secretarul american al apărării, Lloyd Austin, a fost ”internat la terapie intensivă” în cadrul spitalizării sale pentru o problemă ”urgentă” la vezica urinară, a anunţat duminică seară Pentagonul, transmite AFP. El şi-a delegat atribuţiile adjunctei sale.

”După o serie de teste şi evaluări, secretarul a fost internat în unitatea de terapie intensivă a Centrului medical militar naţional Walter Reed pentru îngrijiri şi o supraveghere atentă”, indică un comunicat al Departamentului Apărării american.

”În acest moment, nu este clar cât timp va rămâne spitalizat secretarul Austin. Problema actuală la vezica urinară nu ar trebui să afecteze recuperarea sa completă prevăzută. Prognosticul său legat de cancer rămâne excelent”, au precizat medicii John Maddox şi Gregory Chesnut, citaţi în comunicat.

Demnitarul american, care a fost diagnosticat cu cancer de prostată şi a fost operat recent, a fost dus la o unitate militară de la periferia Washingtonului pentru “o problemă urgentă la vezica urinară”, a declarat într-un comunicat purtătorul de cuvânt al Departamentului Apărării, Pat Ryder.

“În jurul orelor 16.55, secretarul Austin a transferat funcţiile” biroului său secretarului adjunct al Apărării Kathleen Hicks. Ea îşi asumă “atribuţiile” lui Austin, a continuat purtătorul de cuvânt, adăugând că Austin primeşte în continuare tratament şi că situaţia a fost adusă la cunoştinţa Casei Albe şi Congresului.

Cu câteva ore înainte, Pentagonul anunţase că Lloyd Austin ”se deplasase la spital cu sistemele de comunicaţii clasificate şi neclasificate necesare” pentru a-şi îndeplini atribuţiile.

Casa Albă şi Congresul au fost informate, a precizat Departamentul Apărării american.

Într-o conferinţă de presă la 1 februarie, secretarul apărării american şi-a cerut scuze pentru că a ţinut secret că suferă de cancer, problemă care a stârnit o mare controversă în ţară. În plin an electoral şi în timp ce SUA urmăresc îndeaproape conflictele din Ucraina şi Fâşia Gaza, Austin a fost operat şi internat de două ori în decembrie şi ianuarie fără ca preşedintele Joe Biden să ştie ceva despre asta.

”A fost o eroare. Ar fi trebuit să îl informez pe preşedinte despre diagnosticul meu de cancer. De asemenea, ar fi trebuit să spun asta echipei mele şi populaţiei americane şi îmi asum întreaga responsabilitate. Prezint scuze colegilor mei şi populaţiei americane”, a declarat ulterior Lloyd Austin. El a precizat că nu există niciun risc pentru ”comandamentul şi controlul Departamentului Apărării”.

De această dată, Pentagonul a comunicat rapid despre noua spitalizare a lui Lloyd Austin, presa fiind anunţată la aproximativ două ore după plecarea sa la spital.

Controversele referitoare la problemele de sănătate ale secretarului american al apărării au survenit într-o perioadă când forţele americane în Irak şi Siria sunt vizate constant de atacuri ale combatanţilor susţinuţi de Iran, conform Washingtonului.

Şeful Pentagonului este şi un personaj cheie în eforturile administraţiei Biden de a-şi menţine sprijinul pentru Ucraina în conflictul acesteia cu Rusia, în contextul în care republicanii din Congres refuză să autorizeze noi finanţări pentru ajutorul militar furnizat Kievului.

Mai mulţi congresmeni republicani au cerut destituirea lui Austin, însă preşedintele Joe Biden a declarat că şeful Pentagonului se bucură în continuare de încredere din partea sa. Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite