Secetă cumplită: sate fără apă, fântâni secate și temperaturi de 40 de grade în Mehedinți. Pompierii duc apă cu cisterna locuitorilor
Seceta cumplită lasă multe sate fără apă atât pentru consumul uman, cât si pentru animale. În Mehedinții, sătenii din localitățile care au sistem de alimentare sunt disperați pentru că şi fântânile au secat.
În Mehedinți, din luna mai au căzut doar câțiva stropi de ploaie și zile în șir temperaturile au ajuns la 40 de grade. Sunt sate în care fântânile au secat, iar oamenii nu mai au unde să-și adape animalele.
Cei care au mijloace de transport aduc din râuri, dar și acelea sunt pe punctul să sece, spun localnicii. După seceta prelungită, animalele nu mai au ce să mănânce pe câmp pentru că iarba este uscată.
Din cauza secetei, administrațiile locale au cerut ajutor la pompieri, care aduc apă o dată pe săptămână, cu cisternă.
Daniel Marian, ISU Mehedinţi: Detașamentul de Pompieri Drobeta Turnu Severin a fost solicitat să aducă apa în satul Schitu de Sus, comuna Izvorul Bârzii, pentru cetățenii din sat, pentru adăpatul animalelor. Am venit cu o autospecială cu o capacitate de circa 5 mii de litri pentru a livra apa cetățenilor din sat.
Probleme cu apa sunt și în comuna Malovăț. Autoritățile locale folosesc cisterne și îi aprovizionează pe localnicii care au animale și au nevoie de multă apă, pentru că sistemul public de alimentare nu mai face față. În multe zone din Mehedinți, localnicii primesc apă cu program, deoarece consumul este foarte ridicat, iar debitul izvoarelor a scăzut din cauza secetei.

