Sebastian Rădulețu, judecătorul României la CEDO, și-a susținut cu succes teza de doctorat la Oxford

Sebastian Rădulețu, judecătorul României la CEDO
10 January 2024, 15:24

Sebastian Rădulețu, judecătorul din partea României la CEDO, și-a susținut cu succes teza de doctorat la Universitatea din Oxford la data de 15 decembrie 2023. Este al doilea doctorat în drept al profesorului Rădulețu, a anunțat pe Facebook Iulia Motoc, judecător la Curtea Penală Internațională.

“Felicitări colegului și prietenului meu, Sebastian Rădulețu, judecătorul României la CEDO! Profesorul Rădulețu este primul universitar din Romania, cel puțin din ultimii 50 de ani, care a susținut cu succes teza de doctorat în drept la Universitatea din Oxford, teză intitulată “Corporate Criminal Liability under European Union Law” („Răspunderea penală a persoanei juridice în dreptul Uniunii Europene”). Acesta constituie al doilea doctorat al său.

Pentru a urma studiile doctorale la Oxford, Sebastian Rădulețu a beneficiat de o bursa integrală Farthing acordată de Universitatea din Oxford și de Colegiul Pembroke. El are deja un master în dreptul internațional al drepturilor omului acordat de aceeași prestigioasă universitate în anul 2014. Totodată, în perioada 2015-2018, în calitate de cadru didactic (retained lecturer) la Colegiul Pembroke, Universitatea din Oxford, a susținut tutoriale de drept penal pentru studenți.

Comisia doctorală, cu ocazia susținerii tezei de doctorat la 15 decembrie 2023, a apreciat calitatea și originalitatea lucrăriiprofesorului Rădulețu și a recomandat publicarea acesteia, apreciind că ar constitui o „monografie excelentă”.

Fără îndoială, această teză reprezintă o contribuție științifică importantă la doctrina juridică europeană. Sper că și alți juriști români vor fi motivați să îi urmeze exemplul. Încă o dată, bravo, Sebastian!”, a scris Iulia Motoc pe pagina de socializare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite