Se fac mai multe expertize la locul tragediei de la Odorheiu Secuiesc. Două dintre elevele prinse sub dărămături au fost externate din spital
Administratorul firmei care realiza lucrările de racordare la reţeaua de canalizare a internatului de la liceul din Odorheiu Secuiesc, unde s-a prăbuşit un perete, a fost plasat sub control judiciar. Magistraţii au respins propunerea procurorilor de arestare preventivă și au dispus control judiciar pentru 60 de zile.
Laszlo Sandor este acuzat de ucidere din culpă şi vătămare corporală. La locul tragediei, a continuat ancheta în prezenţa administratorului și au fost începute mai multe expertize.
În urma prăbuşirii construcţiei, un tânăr de 18 ani a murit, iar o fată este în comă. Două dintre elevele prinse sub dărămături au fost externate.
Zörgő Noémi, purtător de cuvânt al Primăriei și Spitalului Odorheiu Secuiesc: Am sesizat organele în legătură cu expertiza. Am cerut expertiza clădirii şi expertiza zonei în care au lucrat. Am cerut de la Poliţie închiderea străzii – au şi făcut şi aşteptăm expertizele respective.

