Scumpiri, taxe și concedieri. Antreprenorii îşi restrâng afacerile sau chiar le închid
2025 a fost anul concedierilor masive, iar în 2026 ar putea fi și mai rău. Sufocaţi de taxe şi impozite, antreprenorii îşi restrâng afacerile sau chiar şi le închid. Astfel, mii de oameni au rămas fără loc de muncă acum, la început de an. Statisticile arată doar o uşoară creştere a şomajului de la o lună la alta, dar specialiștii în domeniu spun că, în realitate, numărul celor puși pe liber este mult mai mare.
După aproape 2 decenii de când are un business în industria înfrumuseţării, Lucian a ajuns în punctul în care îşi regândeşte afacerea. Cheltuielile cu personalul şi cu utilităţile au trecut de 80% din încasări în ultimii 2 ani, iar numărul clienţilor şi al serviciilor prestate scade. Spune că este efectul politicii fiscale a statului.
Lucian Miess, antreprenor: Ne uităm la tot ce înseamnă pierderi şi ce înseamnă profitabilităţi. Evident avem chiriile foarte mari în locaţiile premium, am încercat să tăiem cât putem de mult din aceste lucruri. La început de 2025 aveam 9 locaţii, astăzi, în 2026, avem 7. Dacă la începutul pandemiei aveam 230 de angajaţi, astăzi suntem undeva la 150.
Multe firme ajung chiar în incapacitate de plată, iar numărul lor creşte.
Anul trecut au intrat în insolvență peste 7.500 de societăți comerciale și PFA-uri, cu aproape 4% mai multe față de 2024. Una din 5 astfel de firme era din Bucureşti. Odată cu insolvenţele creşte şi şomajul.
Oficial, România a încheiat 2025 cu un număr de şomeri de peste 263 de mii, cu aproape 1.300 mai mult faţă de noiembrie 2025.
Mădălina Chiţu, jurnalist TVR: Numai în primele 9 zile ale acestui an, peste 4 mii de români au fost daţi afară. Peste 90% dintre aceştia au fost concediaţi pentru că li s-a desfiinţat locul de muncă. Tendinţa este una în creştere în ultimii ani. Anul trecut, aproape 112 mii de români au rămas fără loc de muncă, cu 13 procente peste 2023.
Numărul celor care nu au loc de muncă este mai mare decât rata somajului, pentru ca tot mai mulți angajați concediați preferă să primească salarii compensatorii în locul ajutorului de șomaj.
- (Ce-ai prefera şomaj sau salarii compensatorii?) Salarii compensatorii, pentru a-mi putea asigura pentru următoarele câteva luni până îmi găsesc alt loc de muncă.
- Șomajul ar presupune că îți asumi că o sa fie extrem de dificil să îți găsești un alt job și atunci acesta ar fi motivul .
- (La șomaj care ar fi principalul dezavantaj, din punctul dumneavoastră de vedere?) Faptul că trebuie să umbli, sa stai să îți depui niște acte la diverse ghișee și după aceea să aștepți sa îți dea statul niște bani.
Economiştii estimează că insolvenţele şi disponibilizările vor creşte în lunile viitoare, ceea ce se va reflecta şi în încasările statului.
Cosmin Dumitrașcu, expert contabil: Ce am observat eu în ultimele 2 săptămâni: foarte mulţi antreprenori care s-au plâns că nu au încasat suficient de mult în luna ianuarie, lucru care înseamnă bani mai puţini la bugetul de stat.
Presiunea pe mediul de afaceri este departe de a se termina. Din vară va fi majorat salariul minim, măsura care va crește costurile pentru firme.

