Scumpirea bruscă a motorinei a dat peste cap toate calculele fermierilor, care se tem că nu vor termina la timp lucrările agricole de primăvară
Scumpirea bruscă a motorinei, chiar și cu 0,7 lei/litru, în doar două săptămâni de la începutul războiului din Iran, a dat peste cap toate calculele fermierilor. Producătorii se tem că nu vor termina la timp lucrările agricole de primăvară, din cauza lipsei banilor. Și îngrășămintele chimice sunt tot mai greu de procurat: unele sortimente s-au scumpit cu aproape 60%.
Valentin Popa a semănat, toamna trecută, 130 de hectare cu cereale, în județul Călărași. Acum a început lucrările agricole de sezon. În numai o zi, a folosit îngrășăminte chimice pe 50 de hectare. Prețul motorinei, chiar și de peste 9 lei pe litru, i-a încurcat toate socotelile.
Valentin Popa, fermier, județul Călărași: Ieri ne-a costat undeva de 2.250 de lei. Deci la o zi de lucru, 400 de lei în plus față de anul trecut.
Campania agricolă de primăvară e abia la început și nu știe cum se va descurcă, mai ales că urmează erbicidatul.
Valentin Popa, fermier, județul Călărași: Există riscul că să intarzii cu lucrările. Poți să pierzi în proporție de 10-20-30% din producții.
Fermierii au primit de la autorități o compensație de 2,21 de lei/litru pentru motorină folosită anul trecut. Ultima plata a fost pentru al doilea trimestru din 2025.
Ionel Arion, preşedinte Federaţia Pro Agro: În situația de acum suntem practic în a nouă lună de când România nu a mai decontat motorină subvenționată.
Ministerul Energiei a propus Guvernului scutirea fermierilor de la plata accizei, până la depășirea situației de criză. Și ministrul Agriculturii a anunțat noi măsuri de sprijin.
Florin Barbu, (Agricultură la raport, Agro TV): Îmi doresc un alt mecanism prin care fermierii să aibă acces la motorină, direct de la pompă, la un preț cuprins între 4 și 4,5 lei. Cu aceste certificate prin care achiziționează motorina, fără TVA și fără acciză.
Fermierii găsesc din ce în ce mai greu îngrășăminte chimice. Cea mai mare parte vine din import, iar prețurile au crescut chiar și cu 60% după începutul războiului din Orientul Mijlociu.
Mihai Răzvan Moraru, președinte, Asociația Input Agro România: În momentul de față totul este blocat, nu se fac contracte viitoare, contractele care erau în vigoare au fost suspendate pe motiv de forță majoră, ca și motivare. Și am ajuns în situația în care azi avem foarte puțini fermieri care și-au cumpărat îngrășăminte.
Fermierii sunt nevoiți să aplice în această perioadă îngrășăminte chimice pentru culturile semănate toamna trecută, de grâu, orz și rapiță. Cei care nu o fac riscă să obțină producții mai mici la hectar, chiar și cu 30%.
Producția celui mai mare combinat de îngrășăminte chimice din țară, Azomureș, e oprită din noiembrie anul trecut, din cauza costurilor prea mari de funcționare.

