Școala, un loc mai sigur și frumos. Elevii au ales arta pentru a schimba situația din educație

13 June 2024, 15:22 (actualizat 18 June 2024, 15:24)

 „E dreptul meu la viață și educație”. „Siguranţa mea este esențială”. Asta cer sute de elevi din România pentru ei și pentru colegii lor. “Vreau să mă simt în siguranță de când plec spre școală până mă întorc acasă”. Este dorința lor, împreună cu asociația PRO LEGIS, către autorități, profesori, părinți și chiar colegi. Și pentru a fi auziți, cei mici au ales arta, limbajul inimii care rezolvă orice situație.

O mână de elevi voluntari au cântat și au dansat pe versuri scrise de psihologul Cornianu Drăgan Rodica, cea care i-a organizat și înțeles cel mai bine. Asociația a lansat un chestionar în rândul liceelor din București din care a reieșit suferința gravă la care sunt supuși zilnic. Cel mai des sute de elevi din Capitală spun că se simt triști, singuri și le lipsește sentimentul de siguranță.

În deschiderea evenimentului, Asociația a avut susținerea Senatului.

Consiliul elevilor s-a implicat de la început în acest proiect ambițios care caută și o soluție pe care autoritățile să o implementeze în școli.

Un control mai strict al atmosferei în instituțiile de învățământ ar putea schimba mult din peisajul actual, spun organizatorii, care promit proiecte serioase și viitoare spectacole inedite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite