Schimb intens de focuri în Golful Persic, după armistițiul SUA-Iran. Drone doborâte lângă strâmtoarea Ormuz
Unul dintre cele mai intense schimburi de focuri din zona Golfului Persic, de la intrarea în vigoare a armistițiului dintre Statele Unite și Iran, a avut loc noaptea trecută. Forțele americane au doborât drone care vizau nave civile în apropierea strâmtorii Ormuz și au lansat atacuri asupra insulei Qeshm.
Într-o primă fază, armata americană a oprit, cu o rachetă Hellfire, un vas sub pavilion Botswana care încerca să ajungă la insula Kharg, principalul terminal petrolier iranian, încălcând blocada.
Ca răspuns la aceste manevre, Gardienii Revoluției ar fi atacat cartierul general al Flotei a V-a a Statelor Unite, aflat în Bahrain. Comandamentul Central american a transmis că a fost vorba despre o serie de lovituri eșuate.
Potrivit CENTCOM, forțele Teheranului au vizat cu rachete Kuweitul și alte ținte regionale, însă toate proiectilele au fost interceptate.
Presa de stat iraniană relatează că Teheranul nu a mai comunicat cu Washingtonul de câteva zile. Donald Trump susține însă contrariul.

