Scafandrii au adunat deşeuri din apa portului Mangalia. La acțiunea de ecologizare au participat și elevi

13 June 2026, 19:40

Porturile de pe litoral sunt printre cele mai poluate zone, deși la suprafața apei nu prea se vede cât de gravă este situația. În adânc sunt multe deșeuri, majoritatea din plastic, care sunt o mare problemă pentru că se degradează foarte greu, în zeci sau chiar sute de ani.

Zeci de voluntari și scafandri au scos la suprafață astfel de deșeuri în portul Mangalia, pentru a demonstra cât de afectat este ecosistemul marin.

Voluntarii au folosit echipamente de scufundare și au scos din adânc deșeuri care nu se pot vedea niciodată cu ochiul liber în Portul Mangalia.

Scafandrii au adus la suprafață pahare din plastic, peturi și alte obiecte care rezistă de ani buni în apă mării. La acțiunea de ecologizare au participat și elevi. Cei care s-au scufundat au văzut pe fundul mării mai multe deșeuri decât viețuitoare marine.

Misiunea scafandrilor nu a fost simplă. Au coborât în zona portului, unde vizibilitatea este mică, iar riscul de accidentare e ridicat.

Ecologiștii trag un semnal de alarmă și îi îndeamnă în primul rând pe turiști să protejeze mediul marin și să nu arunce obiecte la întâmplare. În fiecare an, sute de tone de deșeuri ajung în Marea Neagră

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite