Scăderea numărului de tichete de vacanţă se vede pe litoral. Antreprenorii caută soluţii
Scăderea numărului de tichete de vacanţă se vede pe litoral, în hoteluri şi restaurante. Plajele şi terasele sunt mai goale în timpul săptămânii, deşi este plin sezon, faţă de anii trecuţi. Aşa că antreprenorii caută noi strategii prin care să atragă turiştii. Hotelierii scad prețurile si chiar oferă nopți gratuite de cazare.
Masurile de austeritate anunţate de guvern şi reducerea valorii decontate a tichetelor de vacanţă la doar 800 de lei, i-au determinat pe mulți români să renunțe anul acesta la vacanta pe litoral.
Lipsa turiștilor se vede în trafic, în stațiuni și mai ales pe plajă. Anii trecuți, turiștii își rezervau șezlonguri pe plajă, iar acum cele mai multe sunt goale.
Aşa că hotelierii caută soluţii de avarie.
În plin sezon estival, în multe unități de cazare gradul de ocupare este cu 20% mai mic față de anii trecuți.
Şi la terase, restaurante și autoserviri vânzările au scăzut la jumătate față de aceeași perioadă din anii trecuți.
Managerii agențiilor de turism speră totuşi ca numărul turiștilor să crească după 20 iulie.
Pentru a atrage mai mulţi clienţi, hotelierii spun că au redus tarifele, care variază acum între 215 lei o cameră la un hotel de trei stele şi 777 de lei la patru stele.
Datele patronatului din turism arată că în mai 2024 au fost emise tichete de vacanţă în valoare de 90 de milioane de euro. În timp ce anul acesta în aceeaşi lună au fost achiziţionate vouchere pentru mai puţin de 9 milioane de euro.
În plus, din cauza creșterii TVA și a presiunii taxelor unii operatori din turism iau în calcul să mute sediile sociale ale firmelor în Bulgaria.

