Satoshi, despre prestația juriului moldovenesc la Eurovision: „Nu alimentați ura!”

Satoshi, reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision 2026/Foto: Profimedia Images
19 May 2026, 17:26

Vlad Sabajuc (Satoshi), reprezentantul Republicii Moldova în finala Eurovision 2026, unde s-a clasat pe locul 8, cu piesa „Viva, Moldova!”, a intervenit în disputa publică generată de cele 3 puncte acordate de juriul din Republica Moldova reprezentantei României, Alexandra Căpitănescu. Interpretul a făcut un apel la rațiune și a îndemnat publicul să evite alimentării urii, transmite tvrmoldova.md.

Satoshi a reacționat pe Instagram, unde a postat un mesaj adresat românilor, cărora le-a mulțumit pentru susținerea oferită în finala Eurovision 2026.

„Dragi români, vă mulțumesc pentru suport și atitudine. Publicul din Republica Moldova a oferit României punctajul maxim. Aceasta reprezintă opinia publicului onest. Fac un apel la rațiune: nu alimentați ura. Țările noastre au fost și vor rămâne prietene”, a scris Satoshi.

Mai multe personalități din domeniul artei și culturii au reacționat după votul acordat de juriul din Republica Moldova României în finala Eurovision 2026.

Nemulțumirile au apărut după ce România a primit doar 3 puncte din partea juriului moldovean, iar Ucraina – niciun punct, în timp ce publicul a votat diferit.

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a comentat situația astfel: „Ministerul Culturii al Republicii Moldova nu are nicio legătură directă cu organizarea Eurovision în Moldova. Noi am sprijinit cu tot ce se poate organizatorii și, da, cu toții avem nevoie de explicații mai ales după așa un vot al publicului din Republica Moldova”.

La rândul său, România a oferit Republicii Moldova 12 puncte la televot și 10 puncte din partea juriului, în total 22 de puncte.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite