Ruşii au ucis cel puţin 20 de civili cu o bombă lansată asupra unui sat din estul Ucrainei
Ruşii au lovit marţi cu o bombă satul Iarova din regiunea Doneţk din estul Ucrainei, omorând cel puţin 20 de civili, transmite AFP.
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, care a anunţat tragedia în reţelele sociale, a calificat atacul aerian drept “sălbatic”.
Liderul de la Kiev a precizat că bomba a căzut în sat în timp ce mulţi locuitori îşi primeau pensiile. El a publicat un material video în care se văd multe corpuri neînsufleţite, la pământ, în jurul unei camionete poştale avariate grav.
Un atac aerian rusesc brutal de sălbatic, cu o bombă aeriană asupra așezării rurale Iarova din regiunea Donețk. Direct asupra oamenilor. Civili obișnuiți. Chiar în momentul în care se plăteau pensiile. Conform informațiilor preliminare, peste 20 de persoane au fost ucise. Nu există cuvinte… Condoleanțe tuturor familiilor și celor dragi ai victimelor, a scris Zelenski.
Guvernatorul regiunii, Vadim Filaşkin, a raportat cel puţin 21 de morţi şi tot atâţia răniţi la Iarova. Oficialul a acuzat că “nu este vorba de o acţiune militară, ci pur şi simplu de terorism”.
Iarova, situată la mai puţin de zece kilometri de frontul ucraineano-rus, avea circa 1800 de locuitori înainte ca Rusia să invadeze Ucraina.
“Astfel de lovituri ruseşti nu trebuie lăsate fără o reacţie adecvată a lumii. Ruşii continuă să distrugă vieţi, evitând în acelaşi timp noi sancţiuni severe”, a declarat Zelenski.

