Rusia s-a opus prin veto unei rezoluții prin care se cerea prevenirea unei curse a înarmării în spațiul cosmic
Rusia s-a opus prin veto unei rezoluții a Consiliului de Securitate ONU, iniţiată de Statele Unite, prin care se cerea prevenirea unei curse a înarmării în spațiul cosmic.
Votul a avut loc după ce Washingtonul a acuzat Moscova că a dezvoltat o armă nucleară antisatelit, pentru a o plasa în spațiu, acuzație pe care Rusia a negat-o.
Prin abținerea de la vot, China a arătat că preferă să apere Moscova ca pe un partener junior, în loc să protejeze regimul global de neproliferare, a subliniat ambasadoarea SUA la Națiunile Unite.
Sub această acoperire, există un plan viclean, care a fost pus la cale de colegii noștri occidentali, a acuzat, la rândul său, ambasadorul rus.
Linda Thomas Greenfield, ambasadorul SUA la Naţiunile Unite: Președintele Putin însuși a declarat public că Rusia nu intenționează să amplaseze arme nucleare în spațiu. Prin urmare, veto-ul de astăzi ridică întrebarea: de ce? De ce, dacă respectați regulile, nu ați susține o rezoluție care le reafirmă? Ce ați putea ascunde?
Vassily Nebenzia, ambasadorul Rusiei la Națiunile Unite: Aș dori să vă reamintesc că interdicția de a plasa arme de distrugere în masă în spațiul cosmic este deja consacrată în Tratatul privind spațiul cosmic. Această interdicție este aplicată de 57 de ani, din 1967. Așadar, care sunt motivele ascunse în această idee americană și japoneză? Ideea de a reafirma această interdicție în 2024? Ei aleg armele de distrugere în masă dintre toate celelalte tipuri de arme.

