Rusia renunță la moratoriul rachetelor nucleare. Medvedev: Aşteptaţi-vă la măsuri suplimentare

5 August 2025, 07:31 (actualizat 5 August 2025, 07:32)

Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a anunţat că Moscova nu se mai consideră obligată să respecte moratoriul privind desfășurarea rachetelor nucleare cu rază scurtă și medie de acțiune. Se întâmplă în toiul schimbului aprins de replici dintre preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, şi fostul preşedinte al Federaţiei Ruse, actual adjunct al Consiliului de securitate, Dmitri Medvedev.

 „Declaraţia Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei cu privire la retragerea din moratoriul asupra desfăşurării rachetelor cu rază medie şi scurtă de acţiune este rezultatul politicii anti-ruse a ţărilor NATO”, a transmis Medvedev, pe platforma X, la scurt timp după anunţ.

„Aceasta este o nouă realitate cu care toţi adversarii noştri vor trebui să se confrunte. Aşteptaţi-vă la măsuri suplimentare”, a avertizat fostul preşedinte al Rusiei, fără să facă alte precizări.

Declaraţia sa a venit la doar câteva ore după ce Rusia a făcut apel, prin purtătorul de cuvânt al Kremlinului, la grijă în ceea ce priveşte retorica nucleară. Statele Unite s-au retras din Tratatul privind forţele nucleare cu rază intermediară de acţiune în 2019, invocând nerespectarea prevederilor de către Rusia. De atunci, Rusia a declarat că nu va desfăşura astfel de arme, cu condiţia ca nici Washingtonul să nu facă acest lucru.

La sfârşitul săptămânii trecute, Donald Trump a anunţat că a ordonat mutarea a două submarine nucleare în „regiuni adecvate”, drept răspuns la unele comentarii ale lui Medvedev privind riscul unui război între adversarii Războiului Rece.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă