Rusia reia atacurile nocturne asupra orașelor importante din Ucraina, după încheierea scurtei pauze convenite între Putin și Trump
Rusia reia atacurile nocturne asupra orașelor importante din Ucraina, după încheierea scurtei pauze convenite între Putin și Trump.
Rusia a reluat atacurile cu rachete și drone asupra orașelor și infrastructurii energetice din Ucraina, au declarat oficiali locali marți, reducând astfel accesul la căldură pentru mii de oameni și punând capăt unei scurte pauze convenite de Moscova și Washington, în contextul în care ucrainenii se confruntă cu scăderea temperaturilor de iarnă.
Redacția CNN din capitala Kiev a raportat că a auzit mai multe explozii puternice în oraș.
Președintele rus Vladimir Putin a fost de acord săptămâna trecută să suspende atacurile asupra orașelor și infrastructurii energetice importante din Ucraina până duminică, în urma unei „cereri personale” din partea președintelui american Donald Trump, potrivit Kremlinului.
Suspendarea a avut loc și în urma discuțiilor trilaterale dintre Rusia, Ucraina și SUA de la Abu Dhabi, primele astfel de discuții de la invazia Moscovei din februarie 2022.
Ministrul ucrainean de externe, Andrii Sybiha, a declarat într-o postare pe X că Rusia a atacat Kievul, Dnipro, Harkov, Sumy, Odesa și alte regiuni, vizând în principal energia și locuințele.
Aproape 1.200 de clădiri înalte din două districte din capitală au rămas fără încălzire din cauza atacurilor, potrivit primarului orașului, Vitaliy Klitschko.
Mai multe clădiri rezidențiale cu mai multe etaje și o grădiniță au fost avariate, conform rapoartelor, a scris pe Telegram Tymur Tkachenko, șeful administrației militare din Kiev. Și trei persoane au fost rănite în atacul asupra capitalei, a declarat Serviciul de Urgență de Stat al Ucrainei.
Un videoclip postat de Serviciul de Urgență de Stat arată flăcări ieșind dintr-un bloc rezidențial înalt și echipe de intervenție care lucrează toată noaptea în condiții de îngheț.
Dnipro, în estul Ucrainei, a fost, de asemenea, atacat de rachete balistice, potrivit Forțelor Aeriene Ucrainene.
Iar Harkov, al doilea oraș ca mărime din Ucraina, a fost atacat de rachete și drone rusești care au vizat infrastructura energetică a orașului, provocând pagube care vor lăsa cel puțin 820 de clădiri înalte fără alimentare cu energie termică, a declarat primarul din Harkov, Ihor Terehov, pe Telegram.
„Scopul este evident: să provoace pagube maxime și să lase orașul fără încălzire în condiții de îngheț sever”, a spus Terehov.
Locuitorii din Kiev au petrecut 7 ore sub alertă de raid aerian, iar atacul a avut loc în timp ce ucrainenii se confruntă cu unele dintre cele mai scăzute temperaturi din această iarnă. Marți dimineață, ora locală, temperatura din Kiev era de -20 de grade Celsius, iar în Harkov de -25 de grade Celsius.
Locuitorii au putut fi văzuți adăpostindu-se la metroul din Kiev, înfofoliți în paltoane groase și pălării, și ghemuiți sub saci de dormit și pături.
Aceasta este prima dată când au fost raportate atacuri asupra instalațiilor energetice și a orașelor mari de joia trecută, potrivit autorităților ucrainene, deși Rusia a continuat să atace rutele logistice și infrastructura de transport în acest timp, cu rezultate mortale.
„În gerul geros, rușii au decis să lanseze un alt atac masiv asupra Kievului”, a declarat Tkachenko după atacurile de marți dimineață.
„Mod de supraviețuire”
Înainte de discuțiile de la Abu Dhabi, Rusia intensificase atacurile asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, lăsând zone din țară confruntate cu pene de energie electrică și întreruperi în toiul iernii.
Kremlinul a confirmat că următoarea rundă de discuții trilaterale dintre Ucraina, Rusia și Statele Unite, care vizează încheierea războiului, va avea loc miercuri și joi la Abu Dhabi.
Cea mai mare companie privată de energie din Ucraina, DTEK, a declarat că atacul de marți, care a avut loc peste noapte, a lovit centrale termice, afectând infrastructura și echipamentele energetice critice „într-un moment în care căldura și electricitatea sunt esențiale”.
Compania se află în „mod de supraviețuire”, a declarat anterior directorul său general pentru CNN, următoarele săptămâni fiind critice, deoarece țara se confruntă cu scăderea temperaturilor și „cea mai gravă stare a sistemului nostru energetic din istoria modernă”.
DTEK operează în prezent cinci centrale termice în Ucraina, dintre care două sunt în prezent offline, iar celelalte trei funcționează la capacitate redusă, a declarat Maxim Timchenko pentru CNN luni într-un interviu de la Dnipro.
El a spus că firma lucrează pentru a repara pagubele provocate de atacurile repetate ale Rusiei, dar acest lucru nu este adesea posibil în condiții de ger.
Cea mai mare speranță a sa în acest moment este ca armistițiul energetic anunțat săptămâna trecută, despre care spune că a adus o amânare de cinci zile a atacurilor asupra centralelor termice ale DTEK, să fie prelungit în cadrul discuțiilor de la Abu Dhabi din această săptămână.
DTEK a declarat duminică că Moscova a lansat un „atac la scară largă” asupra minelor sale de cărbune din regiune, lovind un autobuz care transporta mineri care tocmai își terminaseră tura, ucigând cel puțin 12 persoane.

