Rusia, invitată la summitul G20 de la Miami „la cel mai înalt nivel”
Ministerul rus de Externe a anunțat pe 23 aprilie că Rusia a fost invitată să participe la summitul G20 din SUA, la cel mai înalt nivel.
Moscova va confirma cine o va reprezenta la eveniment mai aproape de dată, a declarat ministrul adjunct de externe al Rusiei , Alexander Pankin, jurnaliștilor de la sediul ONU.
Lideri și înalți oficiali din principalele economii ale lumii se vor reuni la Miami pentru summitul G20 din 14-15 decembrie.
Deși Rusia face parte din grup, președintele rus Vladimir Putin nu a participat la forumul anual al acestuia de la summitul din 2019 de la Osaka.
Un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA a declarat pentru Kyiv Independent că, în calitate de membru al G20, Rusia a fost invitată la toate reuniunile la nivel de lucru de până acum.
„Președintele Trump a fost clar că Rusia este binevenită să participe la toate reuniunile G20, în timp ce Statele Unite se concentrează pe organizarea unui summit de succes și productiv”, a declarat purtătorul de cuvânt.
Președintele american Donald Trump a declarat în septembrie anul trecut că ar „ încânta ” să-i primească atât pe Putin, cât și pe președintele chinez Xi Jinping la eveniment.

