Rubio: Membrii NATO vor conveni până în iunie asupra obiectivului de a dedica apărării 5% din PIB
Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, a declarat joi că toţi membrii NATO vor conveni până la Summitul NATO din iunie 2025 asupra obiectivului de a cheltui pentru apărare echivalentul a 5% din PIB în următorul deceniu, informează vineri Reuters.
Şeful diplomaţiei europene a făcut aceste declaraţii în cadrului programului Hannity de pe canalul Fox News.
Preşedintele american Donald Trump a redus finanţarea pentru apărare dedicată NATO în ultima parte a primului său mandat de preşedinte (2017-2021) şi se plânge frecvent că SUA plătesc mai mult decât ar fi corect să o facă.
“Vă pot spune că ne îndreptăm spre un summit în şase săptămâni, în care practic fiecare membru NATO va fi la sau peste 2%, dar, mai important, mulţi dintre ei vor fi peste 4% şi toţi vor fi convenit asupra obiectivului de a ajunge la 5% în următoarea decadă”, a declarat Marco Rubio.
Ministrul de externe german Johann Wadephul a declarat în această săptămână că Berlinul susţine cererea preşedintelui Trump ca membrii Alianţei Nord-Atlantice să crească cheltuielile pentru apărare la 5% din PIB.
În ianuarie, Germania a anunţat că a atins obiectivul NATO de a cheltui 2% din PIB pentru apărare în 2024.
Summitul NATO din 2025 va avea loc în Olanda, în perioada 24-25 iunie.

