Românul Peter Sidi, campion european la proba de 300 m puşcă trei poziţii

Peter Sidi, campion european / Foto: Federaţia Română de Tir Sportiv
23 mai 2024, 13:12

Sportivul român Peter Sidi (CSA Steaua) a cucerit medalia de aur în proba de 300 m puşcă trei poziţii, joi, în cadrul Campionatelor Europene la probele de glonţ de la Osijek (Croaţia), informează Federaţia Română de Tir Sportiv.

Peter Sidi, antrenat de Iulică Cazan, care a cucerit miercuri bronzul la 300 m puşcă culcat, s-a impus joi cu un total de 593 de puncte, nou record european, fiind urmat în clasament de austriacul Bernhard Pickl (588) şi de elveţianul Gilles Dufaux (585).

Peter Sidi a reprezentat România în premieră, după ce Federaţia Internaţională de Tir i-a oferit dreptul de participare. Sportivul a fost campion mondial pentru Ungaria, în 2010.

România participă cu patru sportivi la această competiţie continentală a probelor cu glonţ: Peter Sidi, Roxana Sidi, Dragomir Iordache şi Răzvan Andrei Rizea.