România va continua să acorde asistență militară Republicii Moldova, a declarat șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiţă Vlad
România va continua să sprijine militar Republica Moldova, pentru întărirea capacităţii sale de apărare. Declarația fost făcută marți, de generalul Gheorghiţă Vlad, șeful Statului Major al Apărării.
Întrebat într-o conferință de presă ce s-ar întâmpla în eventualitatea unui conflict în Republica Moldova, generalul Gheorghiţă Vlad a explicat “Republica Moldova este un stat neutru. Deci, în niciun caz Alianţa nu poate fi implicată în apărarea, în cazul unui conflict în interior, aici. Dar asta nu înseamnă că nu se pot găsi formate ale coaliţiilor de voinţă, pe modelul celei care se coagulează astăzi pentru Ucraina şi pentru eventualitatea în care un eventual conflict ar avea loc în Republica Moldova. România rămâne foarte determinată să sprijine multi-dimensionar Republica Moldova. Şi în ceea ce mă priveşte, din punct de vedere militar, am acordat, acordăm şi vom continua să acordăm asistenţă militară Republicii Moldova, astfel încât să-şi întărească capacitatea de apărare şi să fie în măsură să răspundă oricărei ameninţări externe”.
Generalul Gheorghiţă Vlad, șeful Statului Major al Apărării, a susţinut, marţi, o conferinţă de presă, împreună cu comandantul suprem al forţelor Aliate din Europa (SACEUR), generalul Alexus G. Grynkewich, la Comandamentul Corpului Multinaţional de Sud-Est (HQ MNC-SE), din Sibiu.

