România U21 – Germania U21 0-0. “Tricolorii mici” termină neînvinși grupa de calificare, dar ratează sferturile de finală ale Campionatului European

30 martie 2021, 09:27

CUM NE-AM FI  CALIFICAT ÎN SFERTURILE DE FINALĂ

VICTORIE: Dacă învingeam Germania, naționala de tineret se califica în sferturile de finală de pe primul loc, indiferent de celălalt rezultat al grupei (Ungaria – Țările de Jos)

EGAL:
-de la 2-2 în sus: ne calificam sigur; se făcea clasament în 3, România, Olanda și Germania au 2p, golaveraj de la 3-3 în sus noi și nemții, 2-2 olandezii. Contează golurile marcate
– 1-1: Mergeam mai departe doar dacă Olanda pierdea, făcea egal cu Ungaria ori dacă batea numai cu 1-0; dacă învingea cu 2-1 era egalitate perfectă și interveneau cartonașele. Fiecare „galben” e echivalent cu un punct, un „roșu” are 3 puncte. Merge în „sferturi” echipa cu punctaj mai mic. Noi aveam 6p, Olanda doar 4p
– 0-0: am fi fost la egalitate cu Germania, care a învins cu 3-0 Ungaria. În acest caz, trebuia să nu bată Olanda

ÎNFRÂNGERE: „Tricolorii mici” se calificau doar dacă Olanda nu învingea Ungaria.

__________________________________________________________________________________

Cu jumătate de echipă schimbată faţă de meciul precedent (cinci jucători noi), România a început excelent şi a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului în primele cinci minute. Berisha a respins de pe linia porţii (3) mingea trimisă cu capul de Ciobotariu, iar Măţan a nimerit bara cu un şut la colţul lung (5).

Germania a preluat apoi controlul jocului şi ocaziile au apărut una după alta la poarta lui Andrei Vlad, imbatabil în acest meci.

Schlotterbeck (20) a reluat pe lângă poartă, după un corner, apoi Paşcanu (24) a respins salvator de pe linia porţii mingea trimisă de de Klimowicz pe lângă Vlad, care a reţinut şutul lui Berisha (26), din lovitură liberă. Acelaşi Berisha a creat pericol (27), dar Paşcanu a deviat şutul său, Vlad a apărat mingea expediată de Nmecha (32), de la 16 metri, iar acelaşi Paşcanu a salvat situaţia în min. 42, când a blocat mingea trimisă de Berisha.

Repriza secundă a fost una mai anostă, cu puţine ocazii de gol. Germania nu a mai riscat atât, la adăpostul rezultatului favorabil, iar România, deşi a fost mai ofensivă, nu a reuşit să creeze pericol real pentru poarta lui Dahmen.

Ciobanu a avut o mare oportunitate (65), dar a executat slab o lovitură liberă de la 17 metri.

Germania a avut şi un penalty, acordat în urma unui henţ comis de Oaidă, dar Nmecha a ratat, şutând în bară. Nmecha marcase în ultimele şapte meciuri consecutive ale Germaniei.

Deşi România a fost cea care a alergat după un gol izbăvitor, tot echipa antrenată de Stefan Kuntz a fost cea cu ocaziile de gol, Vlad apărând şutul lui Burkardt la colţul lung (75), iar Pieper (90) a trimis mingea în bară de la 6 metri, cu capul.

România a fost oprită tot de Germania în urmă cu doi ani, la Campionatul European U21 din Italia şi San Marino, fiind învinsă cu 4-2 în semifinale.

Olanda a surclasat Ungaria cu 6-1 în celălalt meci şi s-a calificat în sferturi, alături de Germania.

De remarcat că România marcase în 11 din ultimele sale 13 partide la Under-21. Germania avea un singur meci fără gol înscris din ultimele 28 la acest nivel.

Faza grupelor are loc în perioada 24-31 martie, iar primele două clasate în fiecare grupă se vor califica la turneul Final 8, care e programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Slovenia şi Ungaria.