România, tot mai dependentă de importuri

13 August 2025, 15:22 (actualizat 13 August 2025, 19:14)

România este o ţară tot mai dependentă de importuri. În prima jumătate a anului, am importat alimente de 5,8 miliarde de euro, în creştere cu aproape 5 procente faţă de perioada similară a anului trecut.

Prețurile materiilor prime au continuat să crească la nivel internațional și au ajuns să fie în luna iulie cu peste 1,6% mai mari decât în luna iunie, potrivit statisticilor ONU pentru alimentație, FAO. Cel mai mult s-au scumpit uleiurile vegetale, care au înregistrat o creștere lunară a prețurilor cu peste 7%.

Și asta în contextul în care au fost probleme cu exporturile de ulei de floarea soarelui din regiunea Mării Negre. Au crescut și prețurile la uleiul de palmier, ca urmare a cererii tot mai mari la nivel internațional.

Pe lângă ulei, în topul scumpirilor mai apare carnea, care s-a scumpit cu 1,2%. Este o cerere tot mai mare de carne de oaie și de vită. Prețurile la zahăr mai degrabă au stagnat.

Pentru România, importurile tot mai scumpe constituie o problemă în contextul în care țara noastră este tot mai dependentă de aceste importuri de produse agro-alimentare și animale vii. În primul trimestru am importat de aproape 6 miliarde de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite