România este pregătită pentru episodul de ger. Ministrul Bogdan Ivan a dat asigurări că stocurile de gaz ne vor ajunge până la finalul iernii
România se pregăteşte pentru cea mai geroasă noapte din acest sezon, cu temperaturi de până la minus 20 de grade. Şi în Bucureşti minimele vor coborâ până la minus 14 grade.
Ministrul Energiei a convocat pentru astăzi la prânz Comandamentul Național pentru a vedea care este situația stocurilor și ce se poate face în următoarele zile în care se anunță temperaturi extrem de scăzute.
65% este gradul de umplere a depozitelor din România și cu siguranță că ne vor ajunge până la finalul iernii. Așa cum am spus suntem cu mult peste media UE. La începutul sezonului rece, la începutul lunii noiembrie am intrat cu depozitele 100%. În momentul de față, noi, pe o medie de consum 48 de milioane de metri cubi, cât ar fi în mod normal într-o lună cu temperaturi medii de iarnă, noi acoperim ceea ce extragem din depozite cu producția internă. În situația în care avem aceste variații de temperatură, companiile sunt pregătite să achiziționeze de pe piețele externe, lucru absolut normal într-o piața liberă, diferența de consum de gaze, a dat asigurări ministrul Bogdan Ivan.
Consumul de gaze naturale a crescut până aproape de nivelul de 58 milioane mc/zi, respectiv cu aproximativ 17% faţă de media anuală a aceleiaşi perioade din 2025, în prezent depozitele fiind umplute în proporţie de 65%, cu 11% peste media Uniunii Europene, a declarat, luni, la finalul şedinţei Comandamentului Energetic Naţional, ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
“Am convocat atât azi, cât şi vineri, Comandamentul Energetic Naţional pentru a ne asigura că, pe fondul acestei avertizări meteorologice de ger (…) România este pregătită cu suficiente gaze naturale pentru a asigura consumul mediu. În momentul de faţă, consumul de gaze naturale a crescut până în jurul cifrei de 58 de milioane mc/zi, cu aproximativ 17% în plus faţă de media anuală a aceleaşi perioade a anului 2025. Suntem pregătiţi, în contextul în care astăzi la depozitele de gaze naturale avem un nivel de 65% acoperit, suntem cu 11 procente peste media Uniunii Europene şi, de asemenea, suntem cu 6% peste aceeaşi perioadă a anului 2025”, a explicat Bogdan Ivan.
Potrivit ministrului, producţia internă este de circa 23,6 milioane mc/zi, din depozite se extrag 25,5 milioane mc, iar pentru diferenţă ajungând pe piaţă importuri din statele vecine.
“Este important faptul că România astăzi este pregătită să depăşească această perioadă într-o sincronizare perfectă atât între companiile care produc gaze naturale, cât şi cele care le transportă şi le distribuie şi vreau să le mulţumesc pentru faptul că, încă din vară, când am avut primele întâlniri în luna iulie cu toţi operatorii din piaţă şi cu preşedintele Transgaz, Ion Sterian, toţi operatorii au răspuns prompt solicitării pe care am avut-o, şi anume să facă achiziţii încă din vară, să ne asigurăm că intrăm în iarnă cu depozitele 100% pline, ceea ce s-a şi întâmplat. La 1 noiembrie am intrat cu depozitele pline în sezonul rece. Am fost pregătiţi pentru ce este mai grav. Iată că avem şi situaţia în care să avem nevoie de acele suplimentări de depozite”, a subliniat ministrul.
În ceea ce priveşte producţia de energie electrică, în prezent media este de aproximativ 7.800 de megawaţi, iar consumul de circa 8.500 megawaţi MW la 24 de ore. Din totalul producţiei, 24% este bazată pe hidrocarburi, în special pe gaze, 24% pe hidro, 16% pe nuclear şi 14% pe cărbune.
“Dacă nu reuşeam să avem acea negociere cu Comisia Europeană şi să păstrăm în continuare centralele pe cărbune, astăzi am fi avut o problemă uriaşă în producţia de energie. (…). Colegii de CEO Oltenia sunt pregătiţi, extrag în fiecare zi 30.000 tone de cărbune, care automat merg şi în producţie. Este o producţie record. Au muncit în condiţii foarte grele, în condiţiile în care şi acolo au fost averse foarte mari de zăpadă, ger, oamenii lucrează în nişte condiţii foarte grele pentru a produce suficient cărbune ca să avem energie în România”, a precizat Ivan.
Acesta a adăugat că în această perioadă a fost şi o producţie foarte bună pe eolian, aproximativ 1.000 de megawaţi în fiecare zi, însă va scădea în perioada următoare, dar şi pe solar, 8% din producţia României fiind bazată şi pe panouri fotovoltaice.
Săptămâna trecută stocurile de gaz erau la 69%, iar în această dimineață stocurile au ajuns la 65%. De asemenea, apotrivit celor de la Transgaz, se acoperă în acest moment consumul de gaz în cea mai mare parte cu ceea ce este în depozite, însă România este nevoită să importe pentru a-și acoperi necesarul de gaz.
15,2 milioane pe zi din consumul României este importat potrivit celor de la Transgaz. Însă, Ministrul de Energiei preciza ieri după amiază că în acest moment avem cu 15% mai mult în depozite față de media Uniunii Europene.
Și în ceea ce privește energia electrică de la noi din țară, România importă curent, arată de asemenea site-ul celor de la TransElectrica.
În Capitală sunt mai multe zone în care, în continuare, cetățenii nu au apă caldă și căldură potrivit site-ului Termoenergetica. În această dimineață sunt 3540 de blocuri în care sunt probleme cu aprovizionarea cu apă caldă și căldură dintr-un total de 9213, iar doar 45 de blocuri au întreruptă, în acest moment, integral aprovizionarea cu apă caldă și căldură.

