România, sărbătorită în cadrul Expoziției Mondiale de la Osaka

27 June 2025, 11:48

România și-a sărbătorit Ziua Națională la Expoziția Mondială de la Osaka. Pavilionul țării noastre atrage deja atenția vizitatorilor, iar organizatorii estimează că peste un milion de oameni îi vor trece pragul pe durata evenimentului. Interesul turiștilor este vizibil încă din primele zile.

Fiecare țară are câte o zi națională dedicată în cadrul Expoziției Mondiale de la Osaka – acum a venit rândul României.

Ceremonia oficială a fost deschisă de ministrul adjunct al Economiei, Comerțului și Industriei din Japonia, Masakai Ogushi, și de președintele Senatului României Mircea Abrudean. 

Pavilionul României are drept temă „Călătoria prin natură care inspiră viitorul” și poartă numele „Cutia magică”.

Ministerul român de Externe a optat pentru o soluție nouă anul acesta – și o dată la două săptămâni finanțează deplasarea unor echipe de tineri studenți care în cadrul pavilionului își demonstrează invențiile în fața publicului.

Ziua Națională a României s-a încheiat cu concertele Filarmonicii George Enescu.

Expozițiile mondiale au o tradiție de peste un secol și jumătate, se țin o dată la cinci ani și sunt un prilej atât al statului gazdă, cât și al țărilor invitate să își expună tradițiile și realizările.

Expoziția mondială de la Osaka este cel mai mare eveniment din Japonia în acest an, a început în aprilie și se va încheia în octombrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite