România preia preşedinţia Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est, la Summit-ul aniversar de la Sofia

Oana Țoiu, ministrul de Externe/Foto: Profimedia Images
10 June 2026, 11:36 (actualizat 10 June 2026, 11:37)

Ministrul afacerilor externe, Oana Ţoiu, participă miercuri, 10 iunie, la Sofia, la Summit-ul Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP) în numele preşedintelui Nicuşor Dan, eveniment care marchează 30 de ani de la înfiinţarea forumului şi încheierea preşedinţiei deţinute de Sofia.

În cadrul acestor reuniuni, România preia oficial preşedinţia-în-exerciţiu a SEECP, pentru perioada 1 iulie 2026 – 30 iunie 2027.

SEECP este singurul forum din sud-estul Europei creat şi gestionat de statele din regiune. Înfiinţat în 1996, reuneşte astăzi 13 participanţi şi peste 150 de milioane de cetăţeni, cu obiectivul de a apropia regiunea de Uniunea Europeană şi de spaţiul euro-atlantic.

La reuniunile de azi, România este reprezentată de ministrul afacerilor externe, Oana Ţoiu (la Summit-ul SEECP, la momentul de predare a preşedinţiei de la Sofia către Bucureşti şi la conferinţa de presă comună a Troicii SEECP – Sofia, Tirana şi Bucureşti), precum şi de secretarul de stat pentru afaceri europene, Orientul Mijlociu şi Africa, Clara Staicu.

“România va reprezenta în acest an obiectivele comune ale regiunii sub umbrela preşedinţiei pe care o preluăm astăzi la Sofia la întâlnirea liderilor ţărilor din Europa de Sud-Est. Suprapunerea anului preşedinţiei cu perioada negocierilor pentru viitorul buget multianual al UE ne va permite un focus crescut pentru proiectele strategice pentru conectarea UE la regiune, România fiind beneficiar nemijlocit al acestor proiecte. Conectarea mai bună a drumurilor, a căilor ferate, punctelor de trecere la frontieră, a pieţelor comerciale, a localităţilor de graniţă, deschide oportunităţi de creştere economică pentru regiune şi România ca partener pentru ţările din regiune pe drumul adaptării la normele europene consolidează rolul activ al ţării noastre în arhitectura deciziilor care privesc viitorul UE. După 30 de ani transformarea regiunii este într-un moment cheie, de la o regiune percepută ca instabilă la regiunea cu potenţialul vizibil de creştere şi proiecte de investiţii atractive pentru partenerii globali”, declară Oana Ţoiu, ministrul afacerilor externe.

Sub tema “O busolă comună pentru o regiune stabilă, sigură şi sustenabilă”, reuniunile marchează trei decenii în care regiunea a trecut de la conflict şi fragmentare la cooperare şi apropiere de Uniunea Europeană.

Mandatul românesc al preşedinţiei SEECP va avea trei priorităţi:

– Sprijinirea procesului de extindere a UE şi a integrării graduale a participanţilor în Piaţa Unică Europeană, precum şi promovarea vocii regiunii la nivelul instituţiilor europene;

– Consolidarea rezilienţei în faţa ameninţărilor hibride şi cibernetice, a dezinformării, dar şi a dezastrelor naturale şi a urgenţelor medicale;

– Dezvoltare economică durabilă prin conectivitate energetică, de transport şi digitală, implementarea Strategiei SEE 2030 şi a Agendei Verzi pentru Balcanii de Vest, cu un accent special pe tineret şi societatea civilă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite