România nu va pierde niciun euro din granturile PNRR. Ministrul Dragoș Pîslaru anunță salvarea unor investiții de 2,54 miliarde de euro
Ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat că România a reușit să convingă Comisia Europeană că nu va pierde fonduri din componenta nerambursabilă a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Mai mult, Guvernul a agreat cu miniștrii coordonatori un pachet de investiții în valoare de 2,54 miliarde de euro care va putea rămâne în componenta de împrumut.
„Am agreat între miniștrii, care sunt coordonatorii pe investiții, un pachet de 2,54 miliarde de euro, care cuprind investițiile în câteva domenii cheie și o să vi le menționez ca să înțelegeți ce discutăm, unde Comisia Europeană, față de ce am găsit când am venit la guvern, nu era convinsă că se pot salva și noi am tot strâns dovezi cu privire la acest lucru, că ele pot fi terminate până la sfârșitul lunii august 2026, deci pot să rămână în componentea de împrumut din PNRR.”, a explicat Pîslaru.
Ministrul a subliniat că obiectivul cel mai important – păstrarea integrală a fondurilor nerambursabile – a fost confirmat de oficialii de la Bruxelles, inclusiv în timpul vizitei recente a delegației Comisiei Europene la București.
„Avem deja ceea ce era cel mai important obiectiv și este cel mai important obiectiv, anume confirmarea faptului că România nu va pierde niciun euro din componentea non-rambursabilă. Acest lucru este revalidat și la Bruxelles săptămâna trecută și revalidat inclusiv în discuțiile pe care le-am avut acum când delegația Comisia Europeană a venit în România”, a precizat ministrul.

