România înăspreşte pedepsele pentru eludarea sancţiunilor internaţionale, anunță ministrul de Externe
Eludarea sancţiunilor internaţionale vor deveni infracţiuni şi vor fi pedepsite cu închisoarea, a anunţat ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu. Proiectul de lege va fi trimis în Parlament în procedură de urgenţă.
Oana Țoiu: „Dacă până acum tentativele de eludare a sancțiunilor erau prevăzute ca act de neglijență, devin fapte grave, închisoare 1-5 ani, iar în cazuri agravante – 12 ani. Competența este transferată la DIICOT. Investigarea acestor noi infracțiuni va fi realizată de Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. Mesajul e clar, considerăm eludarea sancțiunilor o amenințare la adresa securității naționale. Principiul extrateritorialității active, legea penală română se va aplica acum cetățenilor și firmelor care încalcă sancțiunile UE chiar și în afara țării, chiar dacă fapta este sau nu pedepsită de legea locală din țara respectivă. Acest lucru blochează posibilitatea de a folosi țări terțe ca paravan.”

