România a interzis oficial participarea gigantului chinez Huawei în rețelele 5G
O primă decizie a fost luată în Consiliul Suprem de Apărare a Ţării din 21 februarie când a fost respinsă cererea grupului chinez pentru folosirea echipamentelor sale în tehnologia 5G din țara noastră.
Premierul Marcel Ciolacu a semnat o decizie similară, în care se precizează că instituțiile responsabile au făcut evaluări ale echipamentelor și că există riscuri, amenințări și vulnerabilități la adresa securității și apărării țării.
România are o lege privind securitatea rețelelor 5G. Ericsson, Samsung și Nokia au primit avize pentru echipamentele lor. Comisia Europeană a făcut apel anul trecut că statele europene să nu folosească echipamente produse de Huawei pentru rețelele 5G.

