Rodica Stănoiu a fost reînhumată. Ce spun medicii legiști despre cauza decesului

18 December 2025, 17:04 (actualizat 18 December 2025, 20:43)

Trupul fostului ministru al Justiției, Rodica Stănoiu, a fost ridicat de la Institutul Național de Medicină Legală la trei zile după ce a fost exhumat pentru stabilirea cauzei decesului.

Rodica Stănoiu a fost reînhumată în cimitirul Izvorul Nou, unde a ajuns și iubitul cu 50 de ani mai tânăr. Acesta a negat, însă, că ar fi avut o relație amoroasă cu fostul ministru al Justiției.

La sfârşitul săptămânii trecute, procurorii au deschis un dosar de moarte suspectă în cazul Rodicăi Stănoiu, după ce mai mulți apropiați ai acesteia au sugerat în spaţiul public că ar fi fost omorâtă.

Autopsia a arătat că fostul ministru a murit în urma unui stop cardiac, nefiind nicio suspiciune de moarte violentă.

Fost ministru al Justiției în guvernul Adrian Năstase și senator timp de trei mandate, Rodica Stănoiu a murit pe 3 decembrie, la 86 de ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite