Ridicarea celui mai mare parc fotovoltaic, în județul Arad, blocată de o asociaţie de mediu: în zonă sunt specii protejate
Cel mai mare parc fotovoltaic din Europa este pe cale să se construiască în județul Arad. Aproape două sute de mii de panouri solare ar urma să fie instalate pe un teren viran, cu o investiție de 800 de milioane de euro. Singura problemă sunt animalele și păsările protejate în zonă. Investitorii și Agenția de Mediu spun că ecosistemul nu va fi afectat. Totuși, organizațiile de mediu se opun proiectului.
Terenul de o sută de mii de hectare, unde ar trebui instalate panourile fotovoltaice, se află la marginea comunei arădene Grăniceri.
Investitorul a obținut, în vara anului trecut, autorizație de construcție și își propunea să producă deja curent electric în această iarnă.
Doar că terenul, deși neroditor, figurează ca Sit Natura 2000. Iar acolo își au habitatul specii de păsări, amfibieni și mamifere protejate, cum sunt popândăii europeni.
Investitorii susțin că vor lua măsuri, pentru a nu afecta ecosistemul, iar Agenția de Mediu a dat aviz pentru proiect.
Reprezentanții organizațiilor de protecție a mediului nu sunt însă convinși și au contestat proiectul în instanță.
Autoritățile locale susțin că parcul fotovoltaic aduce sume importante la bugetul local și locuri de muncă.
Până acum, instanțele au dat câștig de cauză investitorului. Curtea de apel Oradea a decis să trimită înapoi dosarul, la Tribunalul Arad, pentru rejudecare.

