Rezultate disproporționate la examene. Ioan Rusu: Generațiile sunt din ce în ce mai sufocate de nepriceperea noastră. Costi Rogozanu: Problema rurală este o problemă socială

9 iulie 2024, 13:34 (actualizat 9 iulie 2024, 13:46)

Rezultatele obținute de absolvenții de clasa a VIII-a la Evaluarea Națională nu au fost pe măsura așteptărilor, la bacalaureat însă rezultatele au fost cele mai bune din ultimii ani, dar se pun pe seama subiectelor apreciate ca fiind ușoare.

Totuși, note maxime sunt mult mai puține ca în anii trecuți și la Evaluarea Naționala și la Bacalaureat.

Profesorul de limba româna, Costi Rogozanu, și Ioan Rusu, profesor de matematică au vorbit despre rezultatele obținute de elevi, dar și despre problemele din sistem la TVR INFO.

Profesorul de matematică, Ioan Rus, spune că problema vine din nepriceperea profesorilor de a preda pe înțelesul generațiilor din zilele noastre.

Școala este acum prăbușită, total prăbușită, totul pleacă de la învățător, dacă nu poți să-l captezi pe copil prin ceea ce spui, nu are rost. Totul este doar poveste. Cunosc atâtea situații, eu însumi am fost în multe școli ca inspector, metodist, dacă eu nu înțelegeam nimic din ce peda profesorul, închipuiți-vă ce poate să înțeleagă copilul. Închipuiți-vă că generațiile care vin unele după altele sunt din ce în ce mai sufocate de nepriceperea noastră, asta este drama mare, arată profesorul.

Ce ar trebui făcut? Întâi și întâi trebuie să recunoaștem că în sistemul în care ne aflăm sunt oameni care nu știu să predea (…) Marea problemă este că le (copiilor) dăm niște informații mecanic, îi deprindem să învețe numai mecanic, a spus Ioan Rusu, profesor de matematică.

 Costi Rogozanu, profesor de limba româna, consideră că rezultatele slabe din mediul rural arată, de fapt, situația socială din acele zone. Rogozanu subliniază că în ultimii ani venitul pe care îl are familia se reflectă perfect în notă.

Sunt și profesori neîndemânatici, oi fi și eu unul, este greu să te autoevaluezi, iar evaluarea din exterior mi se pare destul de slabă. Toată lumea ia 10 la inspecții, dacă toată lumea ia 10, înseamnă că toți suntem buni. Ce am constatat pe propria-mi piele, pentru că eu predau și la un liceu de elită, la Unirea din Focșani, am avut și acolo clasă unde copiii iau, în mod regulat, de la 9.80 în sus, acest liceu este al 15 din țară (…) Cei de la minister să coboare din tot felul de norișori, să termine cu făcut hârtii (…) dacă vrei să dai o oră în plus, să ajuți copiii, foarte bine, o lipim de orar, o facem natural. Ce atâta încordare pentru fiecare ajutor minim pe care îl acordăm. Trebuie coborât din nori și la Ministerul Educației, vorbim toată ziua de problema rurală, dar nimeni nu înțelege că problema rurală este o problemă socială. Oamenii care au bani în rural iau tot 9.50 și 10, deci foarte puțini copii din familii bune ratează acest examen, asta ar trebui să ne îngrijoreze, că a ajuns venitul pe care îl are familia să se reflecte perfect în notă, asta înseamnă că dăm și teste aiurea și că nu mai reușim să ajutăm copii să intre la ascensor social, să reușească și ăia săraci să se ridice să fie ingineri, să fie medici, să fie profesori, a spus la TVR INFO, profesorul de limba româna, Costi Rogozanu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite