Revelionul sărbătorit de ortodocşii de rit vechi: tradiții și obiceiuri din străbuni
Peste un milion ortodocşi de rit vechi din toată ţara au sărbătorit Revelionul noaptea trecută. În comunitățile de ruși lipoveni sau sârbi au fost petreceri până dimineață. S-au cântat cântece tradiționale, s-au făcut urări pentru noul an și s-au respectat obiceiurile din străbuni.
Câteva sute de sârbi s-au adunat în două localuri din Arad pentru a petrece împreună Anul Nou cu voie bună și muzică asigurată de o formație venită din Serbia.
Este a doua petrecere de Revelion în două săptămâni, pentru că sârbii din România petrec și alături de români, și după calendarul vechi. De altfel, şi la petrecerea de aseară au participat mulți români.
La miezul nopţii sârbii obișnuiesc să spargă pahare pentru ca cioburile să aducă noroc în noul an.
În comunitatea ruşilor lipoveni din Iași, trecerea dintre ani a fost întâmpinată cu mese bogate, voie bună și muzică rusească, într-o atmosferă de familie.
Ansamblul comunității a interpretat cântece tradiționale care vorbesc despre rădăcini și continuitate.

