Reuniune de lucru la Guvern: Bolojan a cerut reducerea termenelor de avizare a proiectelor de energie electrică
Premierul Ilie Bolojan a cerut, marți, ministerelor de resort să lucreze pentru modificarea legislației pentru reducerea termenelor de avizare a proiectelor de importanță națională din sectorul energiei electrice.
Ilie Bolojan a avut, la Palatul Victoria, o reuniune de lucru cu reprezentanții ministerelor cu responsabilități în domeniu, pentru a analiza soluțiile de accelerare a proiectelor de consolidare, extindere și modernizare a rețelei de transport de înaltă tensiune în sectorul energiei electrice, precum și de interconectare cu statele vecine, se precizează într-un comunicat al Guvernului.
‘La ședința de lucru convocată astăzi, la Palatul Victoria, premierul Ilie Bolojan a cerut ministerelor implicate să lucreze pentru modificarea legislației în sensul reducerii termenelor de avizare a proiectelor de importanță națională din sectorul energiei electrice. În acest sens, Ministerul Energiei va discuta cu ministerele de linie și va pregăti soluții legislative pentru introducerea unor termene mai scurte de avizare și autorizare, având în vedere că în prezent acest proces este unul de durată’, arată sursa citată.
De asemenea, discuțiile au vizat soluțiile pentru urgentarea proiectelor de acte normative referitoare la exproprierea terenurilor necesare dezvoltării investițiilor în rețeaua de energie electrică, etapă premergătoare începerii lucrărilor.
Executivul precizează că, în prezent, se află pe circuitul de avizare mai multe astfel de proiecte de hotărâre de guvern.
‘Aveți sprijinul meu să simplificați autorizarea și avizarea proiectelor pentru consolidarea, extinderea și modernizarea rețelei de transport a energiei electrice și să vă axați asupra investițiilor strategice din energie’, a subliniat premierul Bolojan, conform sursei citate.
Prim-ministrul a dat termen ministerelor să prezinte în Guvern, în ședința de săptămâna viitoare, proiectele de acte normative referitoare la exproprieri aflate în prezent pe circuitul de avizare.
La reuniunea de lucru de la Palatul Victoria au mai participat viceprim-ministrul Marian Neacșu; ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare; ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale; Florin Barbu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor; Diana Buzoianu, ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației; Cseke Attila, secretarul general al Guvernului; Radu Oprea, reprezentanți ai Ministerului Energiei, Ministerului Justiției, Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului.

