Restricții pe podul de la Brăila, care se asfaltează din nou, pentru a patra oară în ultimul an
Pe podul de la Brăila peste Dunăre se circulă cu restricţii, pentru că se asfaltează din nou. Este pentru a patra oară de la inaugurarea de acum un an, când constructorul toarnă asfalt. De data aceasta foloseşte o altă compoziţie, a anunţat ministrul Transporturilor, care a subliniat că lucrările sunt făcute pe cheltuiala companiei italiene.
De două ori a fost decopertat asfaltul pe podul de la Brăila numai în ultima lună. Șoferii au circulat când pe un sens, când pe celălalt.
De la inaugurarea din iulie anul trecut, este a patra oară când constructorul trebuie să refacă șoseaua. La câteva luni după lucrări, asfaltul ceda, iar drumul se umplea de denivelări și șanțuri adânci.
De data aceasta, constructorul italian a schimbat rețeta pentru covorul asfaltic și va reface întreaga șosea. Pe pod se circulă din nou cu restricții.
Când a fost nevoit să reasfalteze prima dată, constructorul a dat vina pe transportatorii care depășesc tonajul maxim admis de 40 de tone.
De atunci, însă, compania italiană nu a mai făcut niciun comentariu public legat de problemele de la podul peste Dunăre. Nici acum nu a răspuns solicitărilor făcute de Știrile TVR.
Ministrul Transporturilor a dat asigurări că orice lucrare se face pe cheltuiala constructorului.
Sorin Grindeanu: Soluția tehnică din proiect implementată de companie nu e una bună. Priza între asfalt și tablier nu e corectă. Au venit și au propus o nouă soluție tehnică care, spun ei, odată aplicată va evita și va fi una care nu va mai oferi disconfort. Recepția nu a fost semnată. Părerea mea e că a fost proiect greșit.
Podul peste Dunăre a mai avut probleme și la șuruburile gardurilor de protecție, care nu au fost bine strânse, și la zona de ancoraj de pe malul brăilean, care a fost inundată.

