Republica Moldova a semnat cu Regatul Unit al Marii Britanii un acord de parteneriat pentru securitate și apărare
Republica Moldova a semnat cu Regatul Unit al Marii Britanii un acord de parteneriat pentru securitate și apărare. Miniştrii de Externe al Marii Britanii și al României, Luminița Odobescu, au mers ieri la Chișinău pentru convorbiri pe această temă.
Potrivit unei declarații emise de partea britanică, Parteneriatul de Securitate vizează „consolidarea cooperării extinse dintre cele două țări și întărirea rezilienței Republicii Moldova în fața amenințărilor externe”.
Secretarul de stat pentru afaceri externe al Regatului Unit al Marii Britanii, David Lammy, și șefa diplomației de la București, Luminița Odobescu, au discutat cu președinta Maia Sandu despre provocările momentului , despre rezultatul alegerilor prezidențiale și despre perspectivele pentru alegerile parlamentare de anul viitor.
Luminița Odobescu a salutat rezultatul Referendumului și a remarcat înaltul simț civic și maturitatea cetățenilor Republicii Moldova, care au votat pentru avansarea parcursului european, în ciuda acțiunilor hibride ostile susținute de vectori din Federația Rusă.

