Repoziționări pe culoarul conservator. Val de plecări din SOS și POT în ultimele două luni

25 June 2025, 22:19

Val de plecări din S.O.S România și din Partidul Oamenilor Tineri în ultimele două luni. Mai mulți parlamentari din cele două formațiuni se repoziționează către partidele mari sau către noi grupări conservatoare. Cu excepția unui singur membru, toți senatorii S.O.S au anunțat că vor forma un nou grup parlamentar, împreună cu neafiliații și cu senatorii plecați de la POT. Susțin că nu se mai regăsesc in doctrina promovată de liderii lor și se dezic total de ei. Politologii consideră că evaporarea grupurilor S.O.S și POT este o mișcare tactică.

11 senatori și 20 de deputați plecați de bună voie sau dați afară din POT și SOS anunță că se strâng într-un grup nou parlamentar care să reprezinte opoziția față de actuala putere. Ei susțin că sunt în discuții avansate și la Senat și la Camera Deputaților, ca să primească aprobarea pentru constituirea noilor grupuri.

Dorin Petrea, senator demisionar din S.O.S: Liderii suveraniști au clacat, nu au dus proiectul mai departe, l-au blocat. Venea un proiect de la POT, ni se puneau nouă opreliști să nu îl votăm, că e de la POT, venea un proiect de la SOS, nu îl votați cei de la POT până nu da liderul un acord, nu e normal.

Adiran Peiu, senator exclus din S.O.S: Acești colegi de la POT care sunt alături de noi nu au dorit să vină în SOS și știți foarte bine de ce, am luat inițiativa de a constitui o mișcare parlamentară de unitate.

Fost parlamentar SOS, acum neafiliat, Dumitru Coarnă face demersuri să creeze și el un grup parlamentar nou, moderat-conservator. Deocamdată e singurul membru. Potrivit regulamentului, e nevoie de 10 deputați și de șapte senatori pentru constituirea unui grup parlamentar.

Dumitru Coarnă, deputat neafiliat, fost deputat S.O.S, președinte executiv al Partidului România Noastră: Nu avem probleme de vulgarizare a suveranismului, cum fac alți președinți de partid, care au dus suveranismul în derizoriu prin atitudinea vulgară, noi vrem să colaborăm cu toată lumea.

Lidera POT Anamaria Gavrilă a refuzat să comenteze noile plecări. Însă a semnat o inițiativă legislativă care vizează pierderea mandatului în cazul parlamentarilor care părăsesc partidul pe listele căruia au fost aleși.

Lidera SOS Diana Șoșoacă a acuzat într-un comunicat “un puci politic” și presiuni asupra membrilor de partid.

Analistul politic Cristian Pîrvulescu consideră că este vorba despre “o retragere tactică”.

Cristian Pîrvulescu, analist politic: Vorbim despre oportunism și pragmatism, încercarea de a obține spijin din partea unuia dintre partidele importante. Vor să aibă acces la resurse. E și o rezervă tactică pentru momentul în care va fi nevoie, dacă va fi nevoie, de sprijinul acestora.

La Senat, grupul POT s-a dizolvat recent, în urma demisiilor și excluderilor. La fel ar urma să se întâmple și cu SOS România. Cele două partide rămân însă cu grupurile parlamentare de la Camera Deputaților.

Noile grupări suveraniste din Parlament susțin că nu au nicio legătură cu mișcarea conservatoare recent lansată de fostul lider AUR Claudiu Târziu (Acțiunea Conservatoare). Și nici cu alți lideri politici care revendică electoratul conservator, cum ar fi fostul social democrat Victor Ponta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite