Reportaj exclusiv. Ucraina se pregăteşte de iarnă. Panouri solare, montate pe blocurile din Kiev

28 May 2026, 18:21 (actualizat 28 May 2026, 18:22)

În pragul verii, ucrainenii se gândesc deja la iarnă. După luni în care bombardamentele rusești au lăsat cartiere întregi fără căldură și curent, tot mai multe asociații de proprietari din Kiev caută soluții pentru situații de criză. Au montat panouri solare pe blocuri, iar unele au cumpărat și pompe de căldură. Capitala Ucrainei rămâne însă sub amenințarea atacurilor cu drone și rachete. Reportaj în exclusivitate realizat in Kiev de Cătălin Deacu și Alexandru Ungureanu.

Polina Kolodiajna s-a născut în Makiivka, un orăşel din estul Ucrainei aflat sub ocupaţia armatei ruse. Acum trăieşte în Kiev şi lucrează în domeniul energiei. Spune că iarna trecută a fost una dintre cele mai grele de la începutul războiului, după ce atacurile rusești au lovit repetat infrastructura energetică.

Polina Kolodiazhna, expert în energie, Kiev: A fost foarte, foarte greu, pentru că ruşii au început să lovească infrastructura energetică mai des ca înainte. La mine acasă am avut doar 10 grade timp de peste o lună, în timp ce afară erau – 20 de grade. Aproape că nu am avut apă şi nici energie electrică.

Stanislav Dontsov e preşedintele unei asociaţii de proprietari care a luat măsuri să reziste mai uşor provocărilor războiului. Din 2023 locatarii au instalat panouri solare pe acoperişul blocului, iar de anul acesta au şi o pompă de căldură, la subsol. Investiţia, în valoare de 150.000 de euro, a fost asigurată parţial cu bani de la autorităţi.

Stanislav Dontsov, preşedintele unei asociaţii de proprietari din Kiev: Putem folosi pompa de căldură să încălzim apa şi să avem o rezervă de încălzire. Nu avem o pompă de căldură aşa de mare, dar măcar avem garanţia că sistemul nostru de încălzire nu va îngheţa şi ne putem asigura condiţii minime de încălzire pentru membrii asociaţiei noastre.

Şi alte asociaţii de proprietari din Kiev şi-au făcut planuri să obţină mai multă energie cu ajutorul panourilor solare şi a pompelor de căldură.

Alina Bezkrovna, preşedintele unei asociaţii de proprietari din Kiev: Vrem să creştem capacitatea de producţie a centralei solare şi să adăugăm baterii, pentru că aşa va fi mai eficient la iarnă. Acum avem multe panouri de 150 de KW, dar clădirea noastră este foarte mare, sunt aproape 800 de apartamente, 16 etaje, aproximativ 2.000 de oameni.

Oamenii aşteaptă să se termine războiul. Urmele distrugerilor sunt vizibile până în zonele centrale.

Între timp oraşul încearcă să îşi revină după atacul aerian masiv care a avut loc weekendul trecut.

Acest centru comercial a fost distrus aproape în totalitate. Şi clădirea staţiei de metrou din apropiere, Lukianivska, a fost si ea avariată de rachete.

Din Kiev pentru Ştirile TVR, Cătălin Deacu şi Alexandru Ungureanu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite