Reportaj din poligonul în care ucrainenii își testează dronele, realizat în exclusivitate de echipa Știrilor TVR, în regiunea Zaporojie
În Ucraina este și un război al dronelor. Kievul plănuiește să crească producția de aparate kamikaze cu rază lungă de acțiune. Echipa TVR din Ucraina a filmat un antrenament al unei astfel de unități de luptă cu drone în regiunea Zaporojie. Un reportaj semnat de colegii noștri, Alex Costache, Bogdan Militaru și Dorel Oancă.
Alexandru Costache, trimisul special al TVR în Ucraina: Lângă noi este o altă brigadă militară care se antrenează, trage cu mortiere, nu este o misiune de luptă, însă este destul de înspăimântător să auzi atât de aproape de tine aceste explozii atât de puternice. De asemenea, militarii ne-au spus să mergem pe urmele lor, pentru a nu călca din greșeală pe vreo muniție neexplodată.
În poligon, militarii vor să detoneze mai multe muniții și grenade, să vadă cât sunt de eficiente.
Max, militar: Cea mai mare este o muniție cumulativă, destinată distrugerii echipamentelor militare cu armură mică, chiar și tancuri. Este muniție pentru înfrângerea forței inamicului. Fiecare este potrivită pentru diferite sarcini și utilizări.
O bubuitură a fost de la o încărcătură explozivă de 1,5 kilograme de trotil, care poate fi transportată de o dronă FPV kamikaze. Apoi, Hrecea ne arată cum dronele Mavic pot să arunce grenade deasupra inamicului.
Alexandru Costache, trimisul special al TVR în Ucraina: Acum, Hrecea atașează grenada la drona Mavic, ea se va înălța și va arunca apoi grenada deasupra țintei.
Hrecea, operator drone Mavic: Dacă o persoană exersează, are nevoie în mod normal de 3-4 zile ca să o poată manevra. Ca să zboare și să îndeplinească o sarcină, să facă o recunoaştere, atunci este nevoie de mai multă practică.
Flegma ne explică de ce este important ca Ucraina să crească producția de astfel de drone.
Flegma, militar: Avem destule drone kamikaze. Partenerii noștri din alte țări ne ajută, dar sigur avem nevoie de mai multe, pentru că este un război al dronelor, așa cum arată faptele. Probabil toți s-au săturat de război, dar ceea ce ne motivează este că oamenii, copiii, sunt în spatele nostru și ne apărăm pământul.
Toți militarii sunt foarte tineri, au 20 și ceva de ani. Vliha are chiar 20. S-a înrolat în armată voluntar la 18 ani, după ce a început războiul.
Vliha, militar: M-am dus și eu să susțin apărarea statului meu, a pământului. În familia mea toţi au fost în armată şi am vrut şi eu să-mi apăr ţara.
Ne despărțim de băieți, dar nu înainte de a ne face o demonstrație cu noua mitralieră automată de producție ucraineană.

