Tensiuni comerciale SUA – UE. Macron: Dacă vreo țară ar fi amenințată cu tarife vamale, UE are instrumente care ar trebui atunci activate
Toate opţiunile sunt pe masă dacă Statele Unite deschid din nou discuţia privind taxele vamale, avertizează preşedintele Franţei. Asta după ce Donald Trump a anunţat majorarea, începând de săptămâna aceasta, cu 25 la sută a tarifelor pentru maşinile produse în Uniunea Europeană. Ameninţarea lui Trump ar fi o încălcare a acordului comercial convenit cu Bruxelles-ul, acum mai puţin de un an.
Europenii încearcă să ducă la bun sfârșit acordul convenit acum un an cu Statele Unite, prin care tarifele vamale pentru mărfuri americane să fie mult scăzute. Legislația încă nu e gata. Iar, de peste ocean, Donald Trump a avertizat că va impune tarife vamale de 25 la sută pentru Uniunea Europeană, în cazul în care lucrurile nu se mișcă mai rapid.
În replică, Emmanuel Macron îl avertizează și el pe Trump să nu redeschidă această discuție.
Emmanuel Macron, președintele Franței: Încă de la început, ne-am adaptat. Acordurile au fost semnate și trebuie respectate. Dacă acestea ar fi puse din nou sub semnul întrebării, s-ar redeschide totul. Iar dacă vreo țară ar fi amenințată cu tarife vamale, Uniunea Europeană s-a dotat cu instrumente care ar trebui atunci activate, pentru că acesta este scopul lor. Așadar, da, totul este pe masă. Consider în special că, în contextul geopolitic actual, aliați precum Statele Unite ale Americii și Uniunea Europeană au lucruri mult mai importante de făcut decât să lanseze amenințări cu destabilizarea.
Deși au trecut 9 luni de la celebrul acord Uniunea Europeană – Statele Unite, nici Parlamentul European, nici Consiliul, organismul care reprezintă guvernele țărilor membre, nu au reușit să se pună de acord asupra textului noii legislații. În aceste condiții, acordul privind reducerile reciproce de tarife vamale nu poate intra în vigoare.

