Reguli noi pentru folosirea voucherelor de vacanță
Guvernul a adoptat normele de utilizare a voucherelor de vacanţă, în şedința de miercuri. Potrivit noilor reguli, cine decide să folosească tichetele şi să i se deconteze cei 800 de lei puşi la dispoziţie de guvern trebuie să demonstreze că a cheltuit cel puţin 1600 de lei în hoteluri sau restaurante din Romania.
„Aprobăm azi și normele de accesare a voucherelor de vacanţă, cu un mecanism simplu de decontare. Practic, beneficiarii vin cu o declaraţie pe proprie răspundere că au pus de la ei 800 lei, că au folosit cei 800 lei de la Guvern şi aduc o factură de minimum 1.600 lei care să fie decontată”, a declarat premierul Marcel Ciolacu înaintea ședinței de guvern.
Dacă vor să beneficieze de vouchere, angajații trebuie să prezinte angajatorului o declarație pe proprie răspundere prin care optează pentru acordarea a 800 de lei brut, cât reprezintă voucherele și se angajează să plătească partea lor din costul pachetelor turistice.
După impozitare, suma netă care rămâne la angajat este de 640 de lei. Iar principiul este că pentru fiecare leu cheltuit de stat, angajatul pune și el un leu.
Se pune însă întrebarea cum se asigură statul că turistul a cheltuit jumătatea sa din sumă, așa cum se angajează în declarația pe propria răspundere. Reprezentanții sectorului turistic spun că beneficiarul nu trebuie să arate nicio factură nimănui, iar angajamentul asumat e suficient.
Sindicaliștii spun că nici ei nu sunt pe deplin lămuriți. Sindicatele au dat totuși aviz favorabil hotărârii de guvern privind normele de utilizare a voucherelor în Consiliul Economic și Social pentru că recunosc că e o măsură benefică și pentru salariați, și pentru Horeca.

