Regizorul Cristian Mungiu: Avanpremiera filmului Fjord va fi pe 13 iunie, premiera – între lunile octombrie și ianuarie
În mai puţin de două săptămâni, filmul “Fjord”, pentru care Cristian Mungiu a primit al doilea Palme d’Or din carieră, va putea fi văzut în peste 90 de cinematografe din 52 de oraşe. Toate, într-o singură zi, la aceeaşi oră. Biletele vor fi puse în vânzare pe 2 iunie. În schimb, pentru premiera filmului este luat în calcul sfârşitul acestui an, iar data depinde de mai mulţi factori.
Cristian Mungiu, recent premiat cu cel de-al doilea Palme d’Or al carierei, a criticat lipsa de implicare a statului român când vine vorba de cinematografie. Într-o conferinţă de presă organizată de dimineaţă, Mungiu consideră că situaţia e chiar mai rea acum decât în urmă cu aproape două decenii, dar promite că avanpremiera lungmetrajului „Fjord“ în România va fi pe 13 iunie.
Cristian Mungiu, regizorul lungmetrajului “Fjord”, câștigător al Palme d’Or: “Această avanpremieră va avea loc sub forma unei proiecţii unice, asta s-a putut, în data de 13 iunie, la ora 19.00. O facem din respect pentru cei de acasă, pentru cei care vor să vină să descopere filmul acum şi nu mai au răbdare până la premiera oficială. Cel mai probabil, premiera în România va fi în lunile octombrie şi ianuarie. În primul rând, depinde de programul sălilor de cinema. La acea premieră, desigur că dorim să-i invităm pe Sebastian Stan, Renate Reinsve să vină, să fie echipa filmului, aşa că depinde şi de programul lor. Şi, totodată, depinde de data la care acest film va fi lansat în Statele Unite.”
Cristian Mungiu a făcut anunțul avanpremierei cu amărăciune, la Cinema Studio, din Bucureşti, închis de aproape opt ani. Regizorul spune că industria cinematografică are zece probleme, cea mai gravă fiind subfinanţarea. A vorbit şi despre necesitatea unui complex cultural cu mai multe săli de cinema şi a unor linii de finanţare pentru dotarea cinematografelor şi caselor de cultură din întreaga ţară cu o condiţie – să fie consolidate şi renovate în avans.
Cristian Mungiu, regizorul lungmetrajului “Fjord”, câștigător al Palme d’Or: “Îmi permit să mă refer la singura sală de proiecţie din Bucureşti care poate să găzduiască o premieră. Sala Palatului. Acolo încercăm noi să mai organizăm din când în când câte o premieră de film, însă există o problemă legată de gestiunea Sălii Palatului. Momentan ea e gestionată de RAPPS şi organizarea unei premiere acolo, într-o sală care nu are proiecție cinematografică se ridică undeva la 20.000 de euro, pentru că trebuie adus şi echipament, trebuie plătită chiria sălii şi nu văd de ce până când nu avem o sală de premieră această sală nu poate să treacă în administrarea ministerului Culturii sau Centrului Naţional al Cinematografiei.“
“Fjord”, pelicula româno-norvegiană, a intrat automat în cursa pentru premiile Oscar la categoria Cel mai bun film internaţional.
Cristian Mungiu, regizor: “Nu mă aştept ca din România să putem să strângem bugetul necesar unei campanii de Oscar şi nu mi se pare nimic anormal. E o ţară mică, cu posibilităţi puţine. Ministerul Culturii a încercat să facă ce ţine de el. Daţi-mi voie să citez în acest moment replica mea favorită dintr-un film românesc, filmul lui Corneliu Porumboiu, “Am făcut şi noi revoluţie cum am putut”. Eu sper să am sprijin din România dinspre mediul privat care e întotdeauna mai activ.
Cristian Mungiu a povestit cu ce eforturi a organizat și acum 20 de ani caravana pentru ca filmul “4 luni, trei săptămâni şi 2 zile” să poată fi văzut în oraşe din ţară unde nu exista cinema.

